A kutatásból kiderül, hogy a vizsgált cégek közel negyede problémásnak találja saját pénzügyi zárását: a ráfordított időt, az automatizálás hiányát, a magas hibakockázatot, és a folyamat komplexitását jelölte meg elsődleges problémaként. A vizsgálatból az is kiderül, hogy
minden ötödik cég továbbra is Excel-táblákban vagy manuálisan zár, és csak minden harmadik használ valamilyen célszoftvert.
A vállalatok többsége pedig vállalatirányítási rendszerében végzi pénzügyi zárását.
A cégek többsége 80 százaléka saját maga, házon belül oldja meg ezt a feladatot, csak 10 százalékuk vesz igénybe külsős szolgáltatót. A vállalatok 48 százaléka a pénzügyi zárásokon 4-10 munkatárs dolgozik, de 10 százalékuknál a 20 főt is meghaladja ez a létszám.
A megkérdezett pénzügyi vezetők egyharmada tovább csökkentené a zárásra fordított időt és munkát,
41 százalékuk javítana az átláthatóságon és az adatok kontrollján, 22 százalékuk igazodna hatékonyabban a vállalati irányelvekhez.
A felmérésből kiderül az is, hogy a cégek 5 százalékánál prioritás lenne a hibás adatok vagy az információhiány okozta kockázatok csökkentése, mivel manuális munkából adódó pontatlanságok okán a további számítások is hibásak lehetnek.
A hazai pénzügyi vezetők prognózisát igazolja az Accenture felmérése is, miszerint a digitalizáció és az adatintegráló szoftverek térnyerése 2020-ra a pénzügyi osztályok termelékenységét 2-3-szorosára növelheti.
A jövőben a vállalati pénzügy nemcsak Excel-alapú riportokat készít, hanem aggregált adatokra épülő döntéstámogatási feladatot tölt be.
A kimutatások gyorsabb elkészítése és a pénzügyi rendszerezés hatékonysága hozzájárul ahhoz, hogy ez a terület proaktívan bekapcsolódjon a vállalat döntéshozatali folyamataiba. Az Accenture által megkérdezett pénzügyi vezetők 73 százaléka nyilatkozta, hogy az elmúlt két évben már több stratégiai döntésbe is bevonták.