Tavaly 6,9 százalékkal bővült a kínai gazdaság, ez volt
a legalacsonyabb növekedési ütem az elmúlt negyedszázadban.
Egy évvel korábban 7,3 százalékos ütemben emelkedett a világ második legnagyobb gazdaságában megtermelt bruttó hazai termék (GDP).
Az esztendő utolsó negyedévében éves alapon 6,8 százalékkal nőtt a GDP, amely 0,1 százalékponttal rosszabb az előző negyedévi adatnál és az elemzők várakozásainál. Az október-decemberi időszak 1,6 százalékos bővülést hozott negyedéves alapon, az előző három havi 1,8 százalék után.
A közölt adatok után
oldódhatnak a kínai gazdaság hírtelen földet érésével kapcsolatos félelmek.
A statisztikák a korábban ismertetett központi gazdaságirányítási elképzeléseknek megfelelő folyamatokra utalnak. Tény ugyanakkor, hogy a 7 százalék körüli növekedési tervet csak többszöri kamatcsökkentéssel és gazdaságélénkítő lépésekkel sikerült elérni. Így nem meglepő, hogy már az első elemzői vélemények is arról szóltak, hogy
a központi kormányzat további közbelépése várható
a zuhanás megállítása érdekében.
Óvatosan, a japán Nikkei kivételével minimális 0,2-0,8 százalékos plusszal nyitottak a részvénypiacok a világ keleti felén, majd
helyi idő szerint a délelőtti órákban a kínai és Hong Kong-i tőzsdén határozottabb emelkedés indult,
közép-európai idő szerint nem sokkal 7 óra előtt a Shanghai Composite a hétfői záráshoz képest plusz 2,3, a hongkongi Hang Seng plusz 1 százalék közelében járt. A Nikkei a mínusz 0,3 százalékot súrolta.
Változatlanul
erős eladói nyomás alatt maradt az olajpiac.
A világpiacon meghatározó mindkét olajfajta – az Európában irányadó északi-tengeri Brent, valamint az Észak-Amerikában meghatározó West Texas Intermediate, WTI – jegyzése 29 dollár alatt ragadt az ázsiai kereskedésben. Új negatív hír nem jelent meg, ám nem is oldódtak az egyébként is túlkínálattal küszködő piacon az Irán - nemzetközi szankciók feloldása utáni - visszatérésével összefüggő félelmek.
Itthon meghatározó adatközlést nem várunk, Európából és a világból több olyan tájékoztató is megjelenik ugyanakkor, amelyekre erősen figyelnek majd a piacok.
Európából inflációs adatok jönnek.
Az Eurostat és a német statisztikai hivatal is a fogyasztói árak változásáról számol be. Mindkét adatot illetően a novemberi 0,2 százalékkal azonos decemberi emelkedést várnak a piaci szereplők.
A mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet közzéteszi a német gazdasági várakozásokat előrejelző hangulatindexét.
Januárra erős csökkenést, 8,2 pontot mutatnak az elemzői üveggömbök
a decemberi 16,1 pont után Európa legnagyobb gazdaságában.
Kiemelt figyelemmel várják a piacok az IMF gazdasági előrejelzését (World Economic Outlook). A nemzetközi szervezet negyedévente vizsgálja fölül a növekedési kilátásokat a világban, októberben globálisan 2015-re 3,1, 2016-ra 3,6 százalékos GDP-növekedést tartalmazott a kiadvány,
a várakozások szerint a Nemzetközi Valutaalap rontja prognózisát.
A megelőző napok erős zuhanása után csendesebb napot zártak hétfőn a főbb részvénypiacok. A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények
FTSEurofirst 300-as mutatója 0,29 százalékos veszteségben állt a nap végén.
A 1293,40 pontos záró érték az év végihez képest 10,03 százalékos mínuszt jelent. (Az esztendő eddig eltelt részének részvénypiaci folyamatairól sokat elárul, hogy a szűk 3 hét vesztesége kétszer akkora, mint a 2015-ös teljes év nyeresége: tavaly egész évben 5,04 százalékkal emelkedett a FTSEurofirst 300.)
A londoni értéktőzsde irányadó indexe, az FTSE-100 0,42 százalékot esett (az érték 7,41 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly év végén). A frankfurti DAX 0,25 százalékot csúszott (az érték 11,37 százalékos esést takar az év végi értékhez képest). A párizsi CAC-40 0,49 százalékkal süllyedt (mínusz 9,65 százalék 2015 végéhez képest). A kelet-közép-európai régió legnagyobb piacának irányadó mutatója a varsói WIG-20 3,21 százalékkal apadt a hétfői kereskedésben az előző naphoz képest.
Nagyot bukott a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexe, a BUX is. A mutató 703,49 pontos, 2,95 százalékos csökkenéssel, 23 179,43 ponton búcsúzott a naptól. Elemzők a vezető részvénypiacok veszteségeihez képest komoly esést azzal magyarázták, hogy
az előző időszakok felülteljesítését korrigálták a befektetők
– a múlt heti nagy zuhanásokból jórészt kimaradtak a hazai vezető papírok, illetve mérsékeltebben érintette őket az erősen negatív hangulat.
A Magyar Telekom árfolyama 3 forinttal, 0,75 százalékkal esett, 397 forinton állt a nap végén. A Mol 400 forintot, 2,94 százalékot veszített 13 200 forinton zárt. Az OTP-részvény 192 forinttal, 3,15 százalékkal 5900 forintra süllyedt. A Richter árfolyama 215 forinttal, 3,83 százalékkal 5400 forintra gyengült. A közepes és kisebb tőkeértékű részvények indexe, a BUMIX 1643,21 ponton zárt hétfőn, ami 11,62 pontos, 0,70 százalékos csökkenés a múlt heti utolsó értékhez képest.
A piaci mozgásokat az innen elérhető adatok segítségével tudja követni.