14 százalékkal több nehézfegyver cserélt gazdát 2011 és 2015 között, mint 2006 és 2007 között. Komoly változás, hogy Kína fellépett a világ legnagyobb nehézfegyver-exportőreinek dobogójára az Egyesült Államok és Oroszország mögé, írja jelentésében a svéd nemzetközi békekutató intézet (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI).
Kína exportja 88 százalékkal nőtt a megelőző öt évhez képest. A kivitel nagy része Indiával szomszédos országokba irányult: 35 százaléka Pakisztánba, 20 százaléka Bangladesbe, 16 százaléka Mianmarba.
Kína öt év alatt megelőzte Németországot és Franciaországot fegyverexportban.
Az első helyen 2011 és 2015 között is az Egyesült Államok állt, exportja 27 százalékkal nőtt a megelőző öt évhez képest, a második helyezett Oroszországé 28 százalékkal.
Az USA főleg a Közel-Keletre, Szaúd-Arábiába, az Egyesült Arab Emirátusokba és Törökországba exportált, Oroszország főleg Ázsiába, Indiába, Kínába és Vietnámba.
A világ legnagyobb fegyverimportőrei India, Szaúd-Arábia és Kína voltak.
India az Egyesült Államokból, Oroszországból és Izraelből importálta a legtöbb fegyvert,
Szaúd-Arábia az USA-ból, az Egyesült királyságból és Izraelből, Kína Oroszországból, Franciaországból és Ukrajnából.
Ami a világ régióit illeti, összességében Ázsia és Óceánia országai importálták a legtöbb nehézfegyvert, utánuk a Közel-Kelet következett,
mindkét régió fegyverimportja nőtt a megelőző öt évhez képest.
Az európai országok importja viszont nagyot csökkent.
A jövőre nézve érdekes lesz, Japán hogyan fog részt venni a nemzetközi fegyverkereskedelemben.
Az 1960-as évek végétől Japán önként vállalta, hogy nem exportál fegyvereket,
ezt a tiltást Abe Sinzó miniszterelnök 2014 áprilisában feloldotta. Japán már nyélbe ütött néhány kisebb üzletet, 2015 végén pedig megpályázta Ausztrália 12 tengeralattjáróra kiírt tenderét.