Közel ötéves tőzsdei rali után
teljesen váratlanul hirtelen minden rosszul alakult,
mondta Pálinkás Ervin, a Pioneer Alapkezelő részvénybefektetési vezetője egy csütörtöki háttérbeszélgetésen. 1922 óta – azóta állnak rendelkezésre tőzsdei adatok – ez volt az ötödik-hatodik legrosszabb január, ennél csak a válságévek első hónapjai voltak rosszabbak az elemző szerint.
Nagy pofont kaptak az energiaárak (főleg az olaj), valamint az ázsiai piacok (Kína és Japán) is, de ez a visszaesés Európát sem kímélte.
Megdöbbentő módon ebben az időszakban ütésállónak bizonyult a magyar piac”
– mondta a szakértő. Pálinkás Ervin szerint az elmúlt években, ha valahol a világban problémák voltak, az mindig átgyűrűzött a magyar eszközökre is. Ez az elmúlt időszakban nem így volt. Az év elején, amikor minden jelentősebb index mínuszban volt, akkor a BUX dollárban nézve pluszban járt, ebben persze a dollár árfolyamának esése is szerepet játszott.
Az elmúlt hetekben nem csak a forint volt stabil, de a közép-európai indexek és devizák is inkább a felülteljesítők között voltak.
A feltörekvő piacok devizái közül idén a forint teljesített a legjobban
megelőzve a román lejt és a maláj ringgit.
Ez azonban Európa nélkül nem sokáig maradhat így a szakértő szerint, ugyanakkor már az IMF is megerősítette, hogy a sérülékenységünk jelentősen csökkent, és az idén már jöhetnek a felminősítések is. A különféle eszközökben történt egy kisebb átsúlyozás: lengyel eszközöket cseréltek magyarra. A magyar piacot szintén megtámogathatja a remek makrogazdasági adatok is.
A közép-európai régió kiemelten nyersanyagszegény, így Magyarország is energiaimportőr. Emiatt
a zuhanó olajár nekünk mindenképpen előnyös,
mondta a szakértő. Ez jótékony hatással van a tőzsdékre is, azonban ez nem mindenhol van így: Japánban, ami szintén egy energiaimportőr ország, nagyot zuhantak az indexek.
A világgazdaság depressziója az egyes részpiacokról kiinduló, egymást felerősítő hatások miatt alakult ki. Pálinkás Ervin szerint három nagyobb problémakör különböztethető meg:
Az olajárak beszakadása az elemző szerint komplett szektorokat tehet tönkre, továbbá az ezeket finanszírozó bankokat is nehéz helyzetbe sodorhatja. Országok tették fel arra a stratégiájukat, hogy nyersanyagokat termelnek ki: ha ez tartósan megborul, akkor
nem csak bányatársaságok, bankok mehetnek tönkre, de az ezeket működtető államok is.
Mindezek együtt komoly pánikot eredményeztek az elemzőházak körében.
A világgazdaság működése szempontjából jelentősebb államok bedőlése nem valószínű a szakértő szerint, de fontos szereplőknél, például azok bankjaiknál lehetnek komoly problémák.
A magyar eszközök további felülteljesítése csak akkor képzelhető el, ha az európai piacok is megnyugvást, konszolidációt tudnak felmutatni. Ehhez a magyar piac önmagában nagyon kicsi, még akkor is, ha a régió tényleg jól teljesített – a 2-3 százalékos növekedés Európában egész jónak számít. Ráadásul
Magyarország úgy tud növekedni a gazdaság, hogy közben még az államadósság is csökken.
A szakértő szerint Európa „kezd magához térni”: az újautó vásárlásokat nézve már látható egy határozott emelkedés, ami arra utal, hogy az európai fogyasztók megmozdultak. „Növekszik az európai fogyasztók vásárlóereje, és a hitelezés is beindult, igaz, ez még nem egy impresszív növekedés, de végre megmozdult valami” – mondta Pálinkás Ervin.