A magyar gazdaság nagyon jól teljesít, és a sérülékenysége is lényegesen csökkent”
– olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) értékelésében. A szervezet szakértői szerint annak ellenére igaz ez, hogy az ország államadóssága és annak finanszírozási igénye még mindig magas.
Az IMF szerint a gazdaságpolitikának, a kedvező külső környezetnek és az uniós források hatékony felhasználásának hála
erős a növekedés, és a munkanélküliség is jelentősen csökkent.
A valutaalap közgazdászai szerint a fiskális és a monetáris politika is segíti a gazdasági növekedést, ugyanakkor felhívják a figyelmet az állam megnövekedett gazdasági szerepére is, ami miatt nőttek a magánszektor kockázatai.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az IMF-re hivatkozva azt közölte, hogy a folyamatosan javuló, nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó gazdasági mutatók nem egyszeri tényezőkre vezethetők vissza, hanem kedvező gazdasági és államháztartási folyamatok tendenciaszerű eredményei.
Az IMF megítélése szerint a pozitív tendenciák fenntartása érdekében az eddigi eredményes gazdaságpolitikai lépések után elő kell segíteni, hogy a gazdasági növekedés fő motorja a magánszektor legyen. Az NGM közleménye szerint ehhez vállalkozásbarát üzleti környezetre, javuló versenyképességre és jól működő, rugalmas munkaerőpiacra van szükség.
A tárca szerint a Morgan Stanley londoni elemzői is a jelentősen csökkenő sérülékenység miatt dicsérik a magyar gazdaságot. A bankház saját módszertana által számolt összetett sérülékenységi mutatója
Magyarország esetében javult a legnagyobb mértékben
a 2008-as állapotokhoz képest a feltörekvő országok vizsgált csoportjában, közölte az NGM.
A minisztérium közleményét azzal zárta, hogy a különböző elemzések és a szakmai konszenzus alapján az év folyamán indokolt a magyar hitelminősítés kedvező felülvizsgálata.