Számos technológiai startup, melynek értékeltsége már elérte az egymilliárd dolláros álomhatárt (vagyis „unikornissá” vált), egyre küzd a további tőkebevonással, mivel a befektetők kezdenek aggódni a valódi értékek miatt.
Ráadásul ma már ott tartunk, hogy az iparági pletykák szerint a 2016-os év egyenesen a „halott unikornisok” éve lehet – írja a Business Insider. Mindazonáltal a Goldman Sachs ügyvezető igazgatója és elnöke, Gary Cohn úgy látja, hogy ez a riadalom kifejezetten jó dolog.
A pozitív változás abban áll – mondja Cohn –, hogy
az elmúlt hónapokban változásnak indult a Szilícium-völgy klasszikus mantrája,
amely szerint csak növekedni és növekedni kell bármi áron. Ahogy pedig ez kezd eltűnni, átveszi a helyét az a felfogás, miszerint nyereségesnek kell lenni, és be kell biztosítani a pénzkeresetet, illetve a fenntartható üzleti modellt.
Mindebből pedig egy olyan
természetes evolúciós folyamat
következik, amely minden iparágban vagy eszközosztályban előnyös tényező lehet – teszi hozzá a bankvezető.
Tekintve, hogy a Goldman nemrég a Szilícium-völgy legnépszerűbb bankjának lett kikiáltva, különösen érdekes Cohn megjegyzése, miszerint nem életképes üzleti modellekkel rendelkező cégek egyre nehezebben férnek majd hozzá a tőkéhez. Ez pedig arra ösztönzi majd őket, hogy sokkal nagyobb figyelmet fordítsanak a bevételekre és a nyereségekre a rendületlen növekedés helyett.
Cohn szavai mögött az áll, hogy számos nagy startup hatalmas mennyiségű tőkét vonzott az elmúlt időszakban, miközben egyes esetekben ezek
a cégek egyáltalán nem termeltek nyereséget.
A befektetőket tehát egyre inkább izgatja, hogy az impozáns növekedési és értékeltségi számok mögött milyen valós érték húzódik meg.
A davosi Világgazdasági Fórumon egyébként Cohn úgy nyilatkozott, hogy a Szilícium-völgy vállalatainak finanszírozásában beálló lassulás a Goldman számára is lehetőséggel szolgál, ugyanis a tőkéjükkel le tudnak csapni a cégekre.