A dél-amerikai ország gazdasága mára ott tart, hogy olyan fogyasztási cikkekből is kezd kifogyni, mint a sör vagy a WC-papír – írja a Business Insider. Venezuela költségvetése ugyanis erősen függ az elégtelen olajkitermelő infrastruktúrájától, és
az alacsony olajár mellett egyre közelebb kerül a bedőléshez.
A fekete arany beszakadása így különösen rosszul érinti a központilag irányított venezuelai gazdaságot. Az olaj 2014-ben kezdett zuhanni, és a három számjegyű hordónkénti árfolyamról már 30 dollár alá is benézett ebben az évben, miután az OPEC nem volt hajlandó visszafogni a kitermelését.
Mindazonáltal ha az olaj ára vissza is tudna térni egy hordónkénti 100 dollár körüli szintre, ahol 2014-ben volt, Venezuelának még ez is bőven kevés lenne ahhoz, hogy kimásszon a gödörből. Ehhez ugyanis dupla ekkora olajárra volna szüksége.
A Deutsche Bank megvizsgálta ugyanis azon országokat, melyeket a legerősebben sújt az alacsony olajár, és arra jutott, hogy a top 5-ös listáról 4 vagy nettó exportőr, vagy erősen függ az energiától. Ilyen Venezuela, Kolumbia, Argentína és Brazília (az ötödik Ukrajna a kivétel). Vagyis ezen államok még akkor is rendkívül sérülékenyek maradnának, ha az olaj árfolyama némi emelkedésnek indulna.
Venezuelának pedig egészen
200 dolláros hordónkénti árfolyam jelente segítséget
költségvetésének kiegyensúlyozásához – derül ki az elemzésből.
A dél-amerikai állam egyébként éppen a héten írt alá egy egyezséget Szaúd-Arábiával és Oroszországgal, amely értelmében befagyasztják az olajkitermelést a januári szinteken. Ez azonban még mindig túl magas ahhoz, hogy az árak érdemben felpattanjanak. Amire valóban szükség lenne, az a kitermelés visszavágása, mégpedig jelentős mértékben.
A Deutsche Bank szerint mindemellett az amerikai kínálat szűkülni fog, noha ehhez időre van szükség, és valószínűleg ez sem nyújt majd elég segítséget Venezuela számára.