Ki a példaképe? Ki inspirálja? Miért?
Tömör és hasznos információ a jelölt útkereséséről. Azt is sejteti, milyen viselkedési kultúrát tisztel, tehát nagy vonalakban mi várható tőle, vagy mi kizárt a munkahelyi attitüdjében.
Ha holnap céget alapítana, melyik volna a három legfontosabb pozitívuma?
Az igazi kapcsolat bizalomra épül, a munkakapcsolat is. Aki őszintén felel erre a kérdésre, az értékrendjéből villant fel valami fontosat.
Ha holnaptól változna a prioritásunk, mivel járulna hozzá a munkája az új célokhoz?
Az ilyesmi gyakrabban megtörténik a vállalati kultúrában, mint gondolnánk. Az egyes pozíciókban még inkább. A saját működését támogatja az a cég, amelyik rugalmas munkaerőt keres, olyanokat, akiket nem sokkol a változás. Akik elég empatikusak és motiváltak ahhoz, hogy ne lebénítsa, hanem inspirálja őket az új célrendszer.
Az előző munkahelyén maradtak barátai? Ön szerint tartós barátságok lesznek?
Aki erre képes, nyitott és hajlandó, annak minden bizonnyal nem alacsony az érzelmi intelligenciahányadosa. Akinek fontos a barátság, attól más nemes cselekedet is kitelik.
Milyen készség hiányzik önből?
A kíváncsiság és az igény arra, hogy valaki fejlessze és képezze magát remek indikátorok. Ha az interjún valaki elakad ennél a kérdésnél, sanszos, hogy túlságosan elégedett azzal, amit idáig elért. És az ilyen személyiséggel nehéz haladni.
Megtenné, hogy tanít nekem valamit?
Természetesen a válasz nem annyira fontos, mint a jelölt reakciója a kérdésre. A HR-esnek vagy cégvezetőnek, aki az asztal másik oldalán ül, az az informatív, hogy ilyenkor eltűnődik-e a jelölt, hogy mennyire érthetően magyaráz, hogy tesz-e empátiára utaló kitérőt, például félbeszakítja-e saját magát azzal a kérdéssel: „Értelmesen mondom?”
Melyik az a három dolog, amelynek az eddigi sikerét köszönheti?
Sokat elárul a válasz önzésről és önzetlenségről. Hányszor szerepel benne az a szó, hogy én? És hányszor olyanok, mint mi, a mentorom, a szüleim, a tanáraim, a csapat? Lehet valaki a legokosabb, leggyorsabb a szobában, ha problémásan működik együtt a többiekkel, ha nem fontosabb neki a közösség, mint a saját komfortzónája, akkor nem érdemes rászánni a próbaidőt.