A 2007-2013-as pénzügyi ciklusban Magyarországnak járó fejlesztési támogatások közül három programot érintő támogatás folyósításának felfüggesztéséről döntött az Európai Bizottság március 23-án.
Az MTI-t egy neve elhallgatását kérő forrás úgy tájékoztatta, hogy a bizottság 2015 szeptemberében megszakította három uniós finanszírozású program támogatását, majd 2016. március 23-án fel is függesztette a pénzek kifizetését. A múlt szerdai döntés 121 millió euró, azaz 37,5 milliárd forint kifizetését érinti.
Az RTL Híradó korábbi információi szerint az Öveges-programban talált szabálytalanságok miatt tartja vissza az Európai Unió a csaknem 40 milliárd támogatást. Ezt az Emberierőforrás minisztérium cáfolja, azzal, hogy a felfüggesztés és az úgynevezett Öveges program között semmilyen összefüggés nem lehetséges, mert az Öveges program nem a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) terhére valósult meg.
Az MTI forrása azt is mondta, hogy a bizottság akkor kezdi meg az összeg további folyósítását, ha a Magyarország kijavítja a szabálytalanságokat és adott esetben büntetést (korrekciót) is elfogad.
Az Európai Bizottság 2015 szeptemberében értesítette Magyarországot arról, hogy megszakítja a programmal kapcsolatos kifizetéseket, mivel az ellenőrzés során szabálytalanságokat találtak a program irányítása körül és ellenőrzési rendszerében. Erről és
a szükségeses szabályozások bevezetéséről a bizottság levelet küldött Magyarországnak.
Ezeket a szabálytalanságokat Magyarország azonban nem orvosolta a rendelkezésére álló hat hónap alatt, aminek az lett a következménye, hogy a bizottság szerdán felfüggesztette a kifizetéseket - közölte a forrás.
Tájékoztatása szerint az első, figyelmeztető lépést követően könnyebb lett volna újraindítani a folyamatban lévő programok támogatását, mint most, a második lépést - vagyis a kifizetések felfüggesztését - követően. Ekkor szigorúbb ellenőrzésnek vetik alá az érintett programot, aminek akár olyan következménye is lehet, hogy az országnak a támogatás egy részét vagy akár egészét is vissza kell fizetnie az uniónak.
Most
a magyar hatóságok feladata, hogy a bevezessék a kért szabályozásokat.
Amennyiben azok teljesülnek, a bizottság kész akár azonnal folyósítani a támogatási összeget - hangsúlyozta az ügy részleteit ismerő szakértő.
A Miniszterelnökség államtitkára szerint mindössze 100-200 millió forinttól eshet el az állam, ha beigazolódik a gyanú, és valóban szabálytalanságok történtek a most befagyasztott uniós támogatások kifizetésénél.