Miközben az Európai Központi Bank és a japán jegybank is negatív tartományba vágta a kamatszinteket, a befektetők zavara egyre inkább fokozódik a hozamvadászat közepette – írja a CNBC.
Ráadásul más központi bankok is bevetették rajtuk kívül a negatív kamatpolitikát. A svéd jegybank például a repó kamatlábat csökkentette mínusz 0,5 százalékra a múlt hónapban, Svájcban pedig mínusz 0,75 százalékos kamatszinttel kell szembenézniük a gazdasági szereplőknek.
A negatív kamat politikája elsősorban
a bankok tőkekihelyezésének növekését hivatott célozni,
mivel ilyen környezetben jobban megéri kihelyezni a tőkét, mint büntetőkamatért parkoltatni azt. Eközben pedig a hitelek leépítésében is segíti a fogyasztókat és a vállalatokat egyaránt. Mindazonáltal komoly zavarokat és anomáliákat is okozhat a piacokon, különösen, amikor több ezer milliárd dollárnyi állampapír hozama csökken nulla alá.
A CNBC ennek fényében megkérdezett néhány elemzőt és befektetőt, hogy a negatív kamatkörnyezetben milyen irányokat látnak jövedelmezőnek a befektetési piacokon.
Noha limitált lehetőségekkel, de egyes részvények még mindig vonzóak lehetnek,
gondos válogatás és fundamentális szemlélet mellett
– mondja Francesco Curto, a Deutsche Bank Croci investment & valuation Csoportjának vezetője. Az elemző azonban figyelmeztetett, hogy a részvények hozamai már nem olyan csábítóak, ha számba vesszük a kockázati profilokat is.
Mindeközben a BlackRock igazgatója, Ewen Cameron Watt úgy látja, hogy fel lehet fedezni némi értéket a fogyasztó-alapú európai vállalatoknál. Hozzátette, egyes magas minőségű amerikai franchise-ok is értékesek lehetnek az árcsökkenések miatt, de nem annyira, mint 3-4 héttel ezelőtt voltak.
Az arany ellenzői sokszor arra hivatkoznak, hogy a sárga nemesfém nem rendelkezik hozam- vagy jövedelemgeneráló képességgel. Amennyiben viszont
a kamatszintek nulla alatt vannak, úgy az arany sokkal vonzóbb eszköz lehet.
Egy olyan érdekes helyzetben vagyunk, amikor a biztonságos menedékeszközök egy része negatív hozammal bír, vagyis az egyszerű nulla egészen versenyképes lehet a piacon – hangsúlyozta Kokou Agbo-Bloua, a Société Générale szakértője.
Az elemző kiemelte, hogy érdekes megoldás lehet az aranyat egyfajta fedezetként használni a portfólióban, és valamilyen más eszköz, például az olaj változásához kötni a vásárlást.
Egy olyan világban, ahol nem fenyeget recesszió, az amerikai magas hozamú kötvények több mint 9, az európaiak pedig több mint 6 százalékot hoznak, ráadásul az öreg kontinensen nem is várható érdemi kamatemelés, akkor a bóvlik jó lehetőséget kínálnak – mondja Bill O' Neill, UBS Wealth Management brit befektetési irodájának vezetője.
A BlackRocktól Watt ehhez annyit tett hozzá, hogy náluk a vállalatok tőkestruktúrájára figyelnek. Kiemelte, a tőkestruktúra alacsony kockázatú végén beindult rali támogatta a magasabb kockázatú piacot is, miután az elmúlt néhány héten mindkét oldal igencsak olcsó volt.
Az európai bankok kedvezők, mivel ezek bírnak a legnagyobb újraértékelési potenciállal – jelezte O’Neill. Hozzáfűzte,
a probléma itt nem a fizetőképességi kockázatban, hanem a profitkilátásokban rejlik.
Mindazonáltal a szektor igencsak olcsónak számít, különösen, ha az adott magánbefektető nincs benchmarkokhoz kötve.
Abban Watt is egyetértett, hogy az európai bank- és biztosítási szektor izgalmas lehetőségekkel bír, de O’Neill azt is hangsúlyozta, hogy még nem készek arra, hogy beugorjanak a nagykereskedelmi vásárlásba. Arra számítanak azonban, hogy a következő 12 hónapban a kockázatosabb eszközök, például a részvények felülteljesítők lesznek majd a biztonságos menedékekkel szemben.