A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Félidős jelentés címmel tett közzé egy 150 oldalas kiadványt, amiben a 2013 márciusában indult hatéves elnöki ciklus első felének
eseményeit és eredményeit"
mutatják be.
A jegybank szerint az elmúlt évek legfontosabb eredményének tekinthető, hogy az MNB kamatcsökkentési ciklusának végén a jegybanki alapkamat történelmi mélypontra süllyedt.
A monetáris politikai lépések 2013 óta a gazdasági növekedés közel felét adták"
- írja az MNB. A költségvetés éves kamatkiadásai a GDP közel 1 százalékával csökkentek.
A magyar kis- és középvállalkozások hitelezését elősegítő Növekedési Hitelprogram (NHP) keretében 31 ezer vállalkozás jutott finanszírozáshoz 2126 milliárd forint összegben, a Növekedéstámogató Program pedig várhatóan 250-400 milliárd forinttal, 8-10 százalékkal növeli a kis- és középvállalati hitelállományt 2016-ban, írja a jegybank.
A pénzügyi felügyeleti funkció jegybankba történő integrálása óta 257 prudenciális helyszíni vizsgálatot és 1202 fogyasztóvédelmi vizsgálatot folytatott le a jegybank.
A megújult felügyelés a tőkepiacon közel két évtizedes visszaéléssorozatok végére tudott pontot tenni"
- írja az MNB.
2014 végén az MNB szanálás alá vonta az MKB Bankot, és végrehajtotta a jövedelmezőség helyreállításához szükséges átalakításokat. Az MNB megalapította a MARK Zrt-t, amely a rossz kereskedelmi ingatlan portfóliók vásárlásával felgyorsíthatja a banki mérlegek tisztulását. 2015 novemberében
az MNB minősített többségi tulajdonosa lett a Budapesti Értéktőzsdének,
sorolja lépéseit a jegybank.
Az MNB sikerként tartja számon a forintosítást, magyarán, hogy a háztartási devizahitel-állomány szinte teljes mértékben leépült, és ezzel Magyarország lezárta a lakossági devizahitelek időszakát. Itt azt is megemlítik, hogy
visszaszorították a fogyasztók számára hátrányos egyoldalú díjemelések évtizedes gyakorlatát,
Ezt pénzügyi fogyasztóvédelmi sikerként könyvelik el.
A jegybank azt is eredményei közé sorolja, hogy az összes forgalomban lévő 10 ezer forintosnak 2016 márciusára több mint 75 százalékát, 116 millió bankjegyet lecserélt, és zajlik a 20 ezer forintos címletű bankjegyek cseréje is.
A jelentésben az MNB emlékeztet rá, hogy a 2013 óta eltelt mindhárom évet nyereséggel zárta, ami 2015-ben rekordmértéket, 95 milliárd forintot tett ki. Az MNB eredménytartaléka 150 milliárd forintra bővülhet.