Fulladásveszély, szemsérülésveszély, tartós egészségkárosodás kockázata - három fő szempont, ami alapján egy 81 gyerekjátékot vizsgáló teszten 48 termék megbukott. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szakemberei
a legtöbb hibát a játék babáknál és más PVC-alapú játékoknál találták,
ahol a gyártók a tiltás ellenére ftalátot használtak a műanyagok puhításához. Ha ezeket a kisgyerek a szájába veszi, a veszélyes vegyületek a nyállal kioldódhatnak, és a szervezetbe juthatnak. Ezek a ftalátok felnőttkorban akár terméketlenséget is okozhatnak.
Akadtak olyan termékek, amelyekbe az előírtnál erősebb mágnest építettek. Ha lenyeli egy kisgyerek, az erős mágnesek a belekben úgy összetapadhatnak, hogy akár a belek elzáródását okozhatják.
Játék babakocsik esetében elsősorban azt vizsgálták, hogy a játék kibírja-e a gyerek súlyát, abba ne szorulhasson be a gyerek keze, feje. 10 vizsgált termékből 4-nél merült fel biztonsági hiányosság, 3 esetben súlyos kockázat lehetőségével. Öt olyan játékot is talált a fogyasztóvédelem, amely a megengedettnél jóval hangosabban sípolt, ami halláskárosodáshoz is vezethet.
Egymás szemét is kilőhetik a gyerekek a vizsgálatokon megbukott lövedékes játékokkal, illetve fulladásveszélyt okozhatnak a könnyen lehúzható tapadókorongok. A fogyasztóvédelem tapasztalata szerint a veszélyes játékok száma még mindig jelentős, ami a folyamatosan megújuló kínálattal magyarázható.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság egy videón is bemutatta, hogyan vizsgálják a játékokat:
A vizsgálat során megbukott termékekről itt talál részletes listát.