A szaúdi lakosság februári pénzkivonása a gazdaságból, illetve a csökkenő fogyasztói kereslet tovább nehezíti Szaúd-Arábia gazdasági helyzetét. A hétfői adatok szerint ráadásul a forgalomban lévő pénz mennyiségének egyik legszélesebb körű indikátorának számító M3 mutató 2000 óta először zsugorodott – írja a Bloomberg.
Miközben pedig a királyság rendelkezik a világ egyik legnagyobb devizatartalékával, az államháztartás stabilizálása érdekében végrehajtott kormányzati kiadáscsökkentések szintén erősítik a nyomást. Ráadásul
a gazdasági növekedés idén 1,5 százalékig lassulhat
a Bloomberg által megkérdezett elemzők mediánja szerint, ami a leglassabb ütem lenne 2009 óta. Mindeközben az olajállam vezetői rendre igyekeznek hangoztatni, hogy az ország képes átvészelni az alacsony olajár időszakát.
Az adatok gyenge fogyasztói bizalomról árulkodnak – mondta Simon Kitchen, a kairói EFG-Hermes vezető makrostratégája. A februári és márciusi emelkedések ellenére is alacsony maradt ugyanis a fekete arany árfolyama – mondta. Kiemelte,
2016-ig nem valószínű a fogyasztói hangulat felívelése.
Jóllehet az ATM-ekből történő készpénzfelvétel az elmúlt legalább öt hónap bővülése után most 8 százalékkal csökkent a jegybank adatai szerint, a kiskereskedelmi értékesítési tranzakciók éves alapon 9 százalékkal 15,2 milliárd rialra (4,1 milliárd dollár) zsugorodott. Ez utóbbi azért érdekes, mert a fogyasztói hangulat egyik fontos indikátorának számít.
Miközben pedig a magánvállalatoknak nyújtott banki hitelek mértéke 10 százalékkal emelkedett, ez valószínűleg inkább a rövid távú hitelezési aktivitást tükrözi – mondta Monica Malik, az Abu Dhabi Commercial Bank vezető közgazdásza.
A hitelezés élénkülése nem jelenti a vállalatok terjeszkedését”
– hangsúlyozta Malik. Valójában a projekttevékenységek lényegesen csökkentek, és mindent összevetve az látszik, hogy a kormányzati kiadások visszafogása csak mélyíti a gazdasági nehézségeket – tette hozzá az elemző.
A kormány egyébként azt a célt tűzte ki, hogy betömi a költségvetési lyukat, amely 2015-ben már elérte a GDP 15 százaléka körüli szintet. A hatóságok ezzel együtt az energiaárakat is növelték.
Malik szerint a pénzmennyiség szűkülése feltehetően a hazai betétek kormányzati csökkentését, illetve a nettó külföldi eszközök megcsappanását tükrözi. Ez utóbbi 38 milliárd riallal zsugorodott, noha ez az ütem még így is a leglassabb volt október óta, ahogy a Brent típusú olaj árfolyama emelkedésnek indult. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a szaúdi kormány teljes bevételének mintegy 70 százaléka az olajexportból származik.