A jövő évi költségvetés 3,1 százalékos gazdasági növekedéssel és 2,4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számolt; az államadósság GDP-hez viszonyított aránya tovább mérséklődik.
Az adócsökkentés, az otthonteremtés és a gyarapodás költségvetésének nevezte a jövő évi büdzsét Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Megjegyezte, a költségvetés biztosítja, hogy minden magyar ember léphessen egyet előre.
Többletforrások:
Ha az Országgyűlés elfogadja a javaslatot, a honvédelem az ideinél 51 milliárd forinttal nagyobb büdzséből működhet jövőre - tette hozzá.
A kormány megőrzi a nyugdíjak reálértékét. Varga Mihály azt mondta, a nyugdíjemelés a tervezett inflációval megegyező. Ha a fogyasztói árak a kormány által prognosztizáltnál kevésbé nőnek jövőre, a nyugdíjak reálértéke nő,
ha az infláció a tervezettnél magasabb lesz, akkor kompenzálják a nyugdíjasokat,
tehát őket nem érheti hátrány - tette hozzá.
Kiemelte, hogy 2011-2015 között 21,5 százalékkal, az infláció felett 8,8 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, tehát az eddig felhalmozott plusz reálérték-emelkedés "visszapótolta azt a nyugdíjasok számára, amit az előző kormányok elvettek".
Jelezte azt is, hogy az
alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése további reálnyugdíj emelést jelent,
hiszen a nyugdíjasok fogyasztói kosarában ezek nagy súllyal szerepelnek, az árcsökkenés a nyugdíjasok számára "egy újabb kisebb rezsicsökkenést" jelent.
Az Országgyűlés június 13-án fogadhatja el a jövő évi költségvetést, amelynek általános vitája május 10-én kezdődik a Házban - mondta Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke.
A 2017. évi költségvetési törvényjavaslat a korábban már megszokott konzervatív módon készült, az előre nem várt kockázatok kivédése érdekében a kormányzat ismételten két típusú központi tartalékot képzett - mondta Varga Mihály. Az Országvédelmi Alap célelőirányzata és a rendkívüli kormányzati intézkedések tartaléka együttesen 170 milliárd forint, ebből az Országvédelmi Alap 2017-es előirányzata 60 milliárd forint, míg
a rendkívüli kormányzati intézkedéseké 110 milliárd forint lesz.
2016-ban előbbi 70 milliárd forint volt, utóbbi pedig 100 milliárd forint - mondta Varga Mihály. A tartalékok rendszerét erősíti a költségvetési fejezetenként képezett stabilitási tartalék, aminek felhasználása a kormány döntése alapján az év utolsó negyedévében lehetséges - jelezte.
A segély helyett munkát elv folytatásával a kormány új jogintézményt vezet be, elhelyezkedési juttatással segíti a jövőben a közfoglalkoztatottak elhelyezkedését a versenyszférában - jelentette be Varga Mihály. A foglalkoztatásban bekövetkező szerkezeti változtatás lényege a közfoglalkoztatásból a versenyszférába történő átmenetnek kell lennie, erre szolgál az elhelyezkedési juttatás. A jövőben
támogatást kapnak azok a munkavállalók, akik a közfoglalkoztatási jogviszony lejártát megelőzően állást találnak maguknak.
Emellett 2017-től a közfoglalkoztatás időtartalma is beszámít az álláskeresés időszakába, ennek értelmében jogosulttá válnak a munkahelyvédelmi akció kedvezményére tartós munkanélküli kategóriában.
A munkaadókat is támogatjuk, elsősorban az uniós forrásokból finanszírozott munkaerőpiaci programokon keresztül"
- tette hozzá. Emellett megmaradnak a korábbi támogatási formák, az ifjúsági garanciaprogram, valamint a munkahelyvédelmi akció, amelyek jelentős járadékkedvezményt nyújtanak - fogalmazott a miniszter.