A Bank of England várakozása szerint a brit hazai össztermék az idén 2 százalékkal növekedhet a korábbi előrejelzésben valószínűsített 2,2 százalék helyett. Az inflációs jelentés szerint azonban ha a referendumon a többség arra szavaz, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból, az érdemben módosítja a gazdasági és inflációs kilátásokat, így a monetáris politika kondícióit is. Ilyen népszavazási eredmény esetén
áll a Bank of England jelentésében. A brit jegybank szerint ezt a font további gyengülése kísérheti, amely akár „meredek ívű” is lehet.
Az inflációs jelentés kimutatja, hogy
a font a tavaly novemberben mért legutóbbi csúcs óta 9 százalékot gyengült,
és a bank szerint ennek hozzávetőleg a felét a brit EU-tagság esetleges megszűnéséhez kapcsolódó kockázatok okozták.
Az Európai Unió az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere, a brit kereskedelmi forgalom fele a többi EU-gazdasággal zajlik, és a brit gazdaságban végrehajtott külföldi működőtőke-befektetések 48 százaléka is az EU-társállamokból érkezik. Az EU-hoz fűződő kapcsolatok így érdemben befolyásolják a brit gazdasági aktivitás, valamint az infláció és a pénzügyi stabilitás kilátásait, hangsúlyozza a Bank of England csütörtöki jelentése.
A brit jegybank – amelyet egyébként törvény kötelez arra, hogy politikai kérdésekben semleges álláspontot foglaljon el – az utóbbi időben egyre gyakrabban adja jelét annak, hogy aggasztja az EU-tagságról kiírt népszavazás kockázatai.
A bank pénzügyi szakpolitikai bizottságának (Financial Policy Committee, FPC) féléves jelentésében például az állt, hogy
romlanak a brit gazdaság pénzügyi stabilitásának kilátásai,
és ennek elsődleges oka az EU-népszavazás.
Az FPC szerint a referendum okozta bizonytalanság a legmarkánsabb hatást a fontra gyakorolja már most, de ha ez a bizonytalanság erősödik és elhúzódik, az növelheti a befektetők által az egyéb brit befektetési termékek tartása fejében követelt kockázati felárakat is. Ez a font további leértékelődéséhez vezethet, és érintheti a finanszírozási költségeket, sőt az adósságfinanszírozási források hozzáférhetőségét is.