Jóllehet az olajpiaci volatilizás az elmúlt hetekben csökkent, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy nagyon magas szintekről indult lefelé, és a két évvel ezelőtt tapasztaltakhoz képest még mindig elég számottevő – írja elemzésében Kurt Reiman, a BlackRock befektetési stratégája. Amennyiben pedig egy eszköz annyira nyugtalan, mint az olaj volt az elmúlt időszakban, akkor az általában arra utal, hogy még komoly bizonytalanságok vannak a jövőbeni irányával kapcsolatban – teszi hozzá az elemző.
Tekintve az olaj mélyrepülését az elmúlt két évben, nem indokolatlan, ha egyesek igencsak kétkednek abban, hogy a fekete arany tovább tud menetelni. Mindazonáltal – jelzi Reiman – nem szabad megfeledkezni azon tényezőkről, melyek felhajtják az olaj árfolyamát. Ilyen
a gyengébb amerikai dollár,
melyben általában a nyersanyagok elszámolása történik. Ráadásul már az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is komolyan foglalkozik az erős dollár pénzügyi kondíciókra gyakorolt hatásával. A stratéga azt is kiemeli továbbá, hogy egy intenzívebben oldalazó dollár a globális gazdaságra is pozitív hatással lehet, támogatva így az olaj iránti keresletet.
Ugyanennyire említésre méltó a régen várt csökkenés az amerikai palaolaj-kitermelésben, amely a napi 9 millió hordós szint alá csökkent, és 2014 óta nem látott mélyponton áll. A keresleti és a kínálati oldal közeledésének további jele, hogy a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint az OPEC-en kívüli olajkitermelés idén a legnagyobb zsugorodást mutathatja 1992 óta. Az Energy Information Administration pedig azzal számol, hogy az amerikai kitermelés idén átlagosan 8,5 százalékkal maradhat el a 2015-ös szinttől. Mindez pedig arra utal, hogy
Szaúd-Arábia (és az OPEC) harca kifizetődni látszik,
mivel a szervezet pontosan arra játszott, hogy visszaszorítsa a versenytársakat azzal, hogy nem lép fel érdemben az alacsony olajár ellen – írja a Bloomberg.
Mindazonáltal Reiman úgy látja, számos olyan faktor lehet még, amely újra az olaj árának csökkenéséhez vezethet:
Mindent összevetve a BlackRocknál úgy látják, hogy az olaj ára középtávon tovább szilárdulhat, ahogy az árfolyam még mindig túl alacsony, hogy felpörgesse kitermelést a magas költségekkel járó területeken. Mindazonáltal számos olyan lefelé mutató kockázat van, amely arra utal, hogy a volatilitás csökkenésével óvatosan kell bánni.