Ónodi-Szűcs Zoltán a Figyelő című hetilap XXXIII. Medicina konferenciáján azt mondta, azért akarják a szociális ágyakat leválasztani az egészségügyről, mert
fel akarnak készülni a demográfiai jövőképre, az egyre gyorsabban elöregedő társadalomra.
Megjegyezte: 10 éven belül hárommillió olyan állampolgár lesz az országban, aki valamilyen gondozást igénylő krónikus, de nem fertőző betegséggel küzd.
Hozzátette: a szociális érdekből folyó ellátást nem szabad az egészségügy rendszerében nyújtani, ezért a következő három-négy évben kivezetik ezt az ellátási formát a kórházakból, és a jelenleginél nagyobb ilyen kapacitást alakítanának ki a szociális ellátórendszerben.
Az öregedő korfa miatt szükség van a krónikus, de nem fertőző betegek ellátásának átalakítására is – mondta Mészáros János helyettes államtitkár egy áprilisi háttérbeszélgetésen. A krónikus betegek ellátását nem egészségügyi, hanem szociális ellátásként kellene definiálni. Meg akarjuk teremteni annak a lehetőségét, hogy a társadalmi igényeket ki tudjuk elégíteni.
Mi vagyunk az egyetlen ország az OECD-n belül, ahol az
elmúlt 13 évben a kórházban töltött idő nem csökkent, hanem nőtt
– mondta akkor Ónodi-Szűcs Zoltán. A krónikus ellátást sehol sem az egészségügyi ellátáson belül végezik, hanem azon kívül. Azt szeretnénk, ha a szociális ellátórendszerben egy sokkal nagyobb kapacitású ápolási tevékenység jelenne meg. A lakosság miatt ezt fontos meglépnünk – mondta.
Ki kell vezetni ezt a terméket az egészségügyi ellátásból, és át kell adni oda, ahova való. A kapacitás biztosan nőni fog. És mivel ma is van, ahol pénzt kérnek a krónikus ellátásért,
nem kizárt, hogy ezért pénzt kérnek majd a jövőben is.