Ami bizonyos, hogy a statisztikák alapján az átlagos nyári kereskedési volumen alacsonyabb, mint az év bármely más szakaszában, és a június, a július, illetve az augusztus történelmileg igencsak középszerű hónapoknak számítanak a teljes piacot nézve. Azonban ha alaposabban megvizsgáljuk a számokat, az látszik, hogy
a lanyhuló kereskedési hangulat még egyáltalán nem hozza közvetlenül magával a gyengülési hullámot
– írja a MarketWtach elemzője, Mark Hulbert.
A publicista öt évtized kereskedési adatait szedte össze a New York-i tőzsdéről, és megvizsgálta, az egyes hónapok volumenei hogyan viszonyulnak ezek az utánuk következő három, hat és 12 hónap átlagos volumenéhez. Ezt követően az elemző megnézte, hogy ezek a ráták milyen viszonyban állnak a következő három, hat és 12 hónapos részvénypiaci hozamokkal.
Az eredmény pedig az volt, hogy a számok között semmilyen statisztikailag jelentős összefüggés nem mutatható ki. Ez az adat pedig Hulbert szerint egyáltalán nem meglepő. Noha a három nyári hónapban általában a gyengébb volumen rendszeresen gyengébb teljesítményekkel találkozik, mégis
a szeptember volt a legrosszabb átlagos hónap az összes közül.
Az első őszi hónapban tapasztalt kereskedési volumen pedig messze felülmúlta bármelyik nyári hónapot. Mi több, az október még a szeptemberinél is intenzívebb kereskedési hónapnak számít, miközben a teljesítmény ebben a hónapban igen gyakran elmarad az átlagostól.
Mindennek pedig az elemzés szerint két fontos következménye van. Egyrészt a régi nagy bölcsességek sokszor inkább csak legendák, mint statisztikai alapokon nyugvó tények. Másrészt pedig biztos, hogy manapság a részvénypiaci befektetőknek sok mindenért kell aggódniuk, de az alacsony kereskedési volumen pont nem tartozik ezek közé.