A PécsiÚjság.hu hírportál csütörtökön meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a porcelánmanufaktúra nem fizette ki felmondott hitelének teljes összegét, és mivel a határidő lejárt, ezért megkezdődhet a cég felszámolása.
A Népszabadság hétfőn írt arról, hogy a pécsi közgyűlés Ledina Kerámia Kft. néven céget hozott létre, hogy a Zsolnay - szerintük elkerülhetetlen - felszámolása esetén továbbvigyék a másfél évszázados gyár működését. A céget hivatalos közlés szerint azért alapították,
hogy fellépjenek a Zsolnay többségi tulajdonosának trükközése ellen
- fogalmaz a lap, felidézve, hogy a 74,5 százalékos részesedéssel rendelkező szír Bachar Najari "vitatható értékű tőkeemelést hajtott végre", felesége cégének adta át a Zsolnay-védjegy külföldi használati jogát. Eközben pedig a cég adósága 900 millió forintra nőtt, dolgozói létszáma 220-ról 150-re csökkent.
Treitz Ferenc cégvezető a pécsi polgármesternek címzett nyílt levelében egyebek mellett a kisebbségi tulajdonos önkormányzatnak a Zsolnayt érintő korábbi lépéseire kért magyarázatot, valamint ezekkel kapcsolatos szándékait firtatta. A Ledina Kerámia Kft. alapításával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy
gyár felszámolásának elindításában nem kis szerepe van a kisebbségi tulajdonosnak",
a Páva Zsolt vezette önkormányzatnak.
Hozzátette: a cégvezetés tudomására jutott, hogy a város szeretné a most megalakított társaságban tudni a Zsolnay-védjegyet, amelyről kijelentette, "az a porcelánmanufaktúra jogos tulajdona".
Szabó Iván ügyvéd, a 19 százalékos kisebbségi részvénycsomaggal rendelkező
pécsi önkormányzat jogi képviselője "nagyon valószínűnek" nevezte
a porcelánmanufaktúra felszámolásának elindulását.
"Amennyiben elindul a felszámolási eljárás vagy új tulajdonosa lesz a gyárnak, azon leszünk, hogy a Ledina Kerámia Kft. üzemeltesse majd a Zsolnayt" - fogalmazott Szabó Iván. Hozzátette, hogy az új cég átveszi a manufaktúra dolgozóit, és gondoskodni fog arról, hogy
az alkalmazottak megkapják fizetésüket.
Szabó Iván kiemelte: a Zsolnay-védjegy megmentésén a manufaktúra kisrészvényeseivel összefogva fog gondoskodni a város.
A magyar ipar történetének kiemelkedő, külföldön is ismert és elismert szereplője, a pécsi Zsolnay porcelángyár, egy igazi hungarikum.
Fénykorát a századfordulón élte,
amikor a Kárpát-medence teljes területére szállított építészeti kerámiája, dísztárgyai és porcelánkészletei díjakat nyertek a világkiállításokon.