Az élelmiszert és üdítőket tartalmazó fogyasztói kosár ára
Dániában az uniós átlag 145 százaléka volt 2015-ben, míg Lengyelországban 63 százaléka.
Dániát Svédország követte 124 százalékkal, majd Ausztria 120 százalékkal, amelyet Írország és Finnország szorosan követett 119 százalékkal.
Lengyelországnál kissé drágábbak voltak a vizsgált termékek Romániában (64 százalék), majd Bulgária következett 70 százalékkal. Magyarország Csehországgal azonos szinten áll, mindkét országban az uniós átlag 79 százalékába kerültek az élelmiszerek és üdítők 2015-ben.
A felmérés szerint a legnagyobb, csaknem
négyszeres különbség a dohányáruk árában volt
az országok között, Bulgáriában az uniós átlag 50 százalékát kellett fizetni ezekért a termékekért, míg
Nagy-Britanniában ennél jóval többet, az uniós átlag 218 százalékát.
Az alkoholos italok Magyarországon voltak a harmadik legolcsóbbak
az unióban, az átlag 74 százalékába kerültek. Ennél olcsóbban Bulgáriában lehetett alkoholhoz jutni, ahol az uniós átlag 64 százalékát, Romániában 72 százalékát kellett fizetni érte.
A legdrágábbak Írországban voltak az alkoholos italok, ahol 175 százalékkal kerültek többe, mint az uniós átlag, majd Finnország és Nagy-Britannia következett 172 és 163 százalékkal.
A felmérés mintegy 440 terméket, élelmiszert, üdítőt és dohányárut foglalt magába.
Az Eurostat a kenyér árát is megvizsgálta. Az Európai Unión belül Dániában a legdrágább a kenyér és gabonafélék, valamint a hús és hal. Cipruson kérik a legtöbbet a tejért, a sajtért és a tojásért.
Európa 38 országa közül Romániában a legolcsóbb a kenyér.
Albániában a húsfélékért kérik a legkevesebbet, a volt Jugoszláv Köztársaság oszágaiban pedig a hal ára a legalacsonyabb.
Ha Európát nézzük, akkor a kontinensen Lengyelországban a legalacsonyabb a tejtermékek ára - írja az Eurostat jelentése.