A Közbeszerzési Hatóság adatai szerint a tavaly a közbeszerzések összértéke meghaladta az 1,9 milliárd forintot, és több mint 14 ezer eljárás zárult le eredményesen. Az eljárások 84 százalékában a kkv-szektor képviselői nyertek, amelyek részesedése az összérték tekintetében is meghaladta az 50 százalékot.
Az új kiírásokra pedig érdemes már most felkészülni: a területtel foglalkozó szakértők várakozásai szerint
az év második felében jelentősen megugorhat az eljárások száma,
hangzott el a Start Garancia Zrt. június 7-én megrendezett workshopján. A tavalyi év adatai alapján idén az év második fele hozhatja el a közbeszerzések újabb nagy hullámát. Ezt valószínűsíti az is, hogy számos európai uniós finanszírozású beruházás áll előkészítés alatt. Ezek várhatóan az év második felében nyílnak meg a vállalkozások előtt.
Dr. Kéri Zoltán, a Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeleti Főosztályának főosztályvezetője szerint a 2015 végén hatályba lépett új törvény rendelkezései
kifejezetten kedveznek a kisebb vállalkozásoknak.
Zoltán Csaba, a Start Garancia Zrt. vezérigazgatója a workshopon kitért arra, hogy az új közbeszerzési törvény olyan garanciakonstrukciók előtt nyitotta meg az utat, amelyeket fedezet nélkül is igénybe lehet venni. Márpedig
a közbeszerzési garanciára esetenként már az ajánlattétel időpontjában szükség van,
tette hozzá a pénzintézet vezetője. Ennek birtokában az előminősített vállalkozás gyorsan és kockázatmentesen tudja teljesíteni az ajánlatkérő által meghatározott biztosítéki követelményeket. A nagyobb értékű közbeszerzési eljárásokban ugyanis a kiírók szinte kivétel nélkül megkövetelik a teljesítési vagy jól teljesítési biztosítékot.
Ez különösen az építőipart érintő közbeszerzési eljárásokban fontos: értékét tekintve
az építési beruházások részesedése volt tavaly a legnagyobb,
37 százalék. Kemény Péter, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége közbeszerzési bizottságának elnöke megemlítette, hogy a szervezetüket is bevonták a törvény előkészítésébe. Fontos sikernek tartják, hogy javaslataik jelentős többsége bekerült a törvénybe. „Úgy látjuk, hogy az új közbeszerzési törvény a következő időszakban jelentősen élénkítheti a magyar építőipart, és bízunk abban, hogy a következő időszakban várható közbeszerzési hullám is segít stabil, kiszámítható fejlődési pályára állítani a szektor cégeit” – mondta el előadásában.
A szerződést megerősítő kötelmek rendszerével hatékonyabban lehet felhasználni a forrásokat, tisztább a jogi kép, átgondoltabb és pontos ajánlatot lehet tenni. A szerződés teljesítése során tisztában kell lenni azzal is, hogy milyen súlyú szerződésszegés von maga után jogkövetkezményeket. Ez azért is fontos, mert a Közbeszerzési Hatóság az új Kbt. alapján fokozottan ellenőrzi a közbeszerzési szerződések teljesítését.