Amennyiben a brexit valósággá válik, az negatív hatással lenne az egész európai gazdaságra – idézi a CNBC a Goldman Sachs elemzését. A banknál arra számítanak, hogy ebben az esetben az euró is 4 százalékkal gyengülhet.
A font 11 százalékos lehetséges esése azonban még így is enyhébb következmény lenne, mint amire a Goldmannál februárban készültek. Akkor úgy látták, 15-20 százalékos lehet a deviza szakadása.
Noha a közvélemény-kutatások igencsak ellentmondásos eredményeket hoznak ki a britek hangulatával kapcsolatban, a Betfair adatai szerint a fogadások arra utalnak, hogy
62 százalékos a maradás valószínűsége.
Közép-európai idő szerint nem sokkal csütörtök dél előtt a font 0,32 százalékos gyengüléssel az 1,4162-es szinten állt a dollárral szemben, miután szerdán 0,6 százalékot erősödött.
Az euróval szemben a font eközben 0,23 százalékot gyengült, de a jen ellenében még látványosabb a szigetország devizájának teljesítménye. A széles körben erősödő japán fizetőeszközzel szemben ugyanis 1,95 százalékkal 147,73-ra csúszott a font, de korábban a 146,40-es szintet is elérte a font/jen árfolyam, amely 2013 áprilisa óta nem látott mélypont volt.
Amennyiben pedig a brexit hatására
a kereskedők elkezdenek megszabadulni a fonttól és az eurótól,
valószínűleg a kevésbé kockázatos devizákra csapnak majd le – írják a Goldman elemzői.
Kereskedelmileg súlyozva, a bank elemzői azt várják, hogy a japán jen 14 százalékkal erősödhet a többi G10 fizetőeszközhöz képest. Ezzel együtt a svájci frank 8, míg a norvég korona 3 százalékkal izmosodhat.
Az elemzés következtetése megegyezik azzal az elképzeléssel, hogy az olyan, biztonságos menedékként számon tartott devizák, mint a jen vagy a svájci frank rendre felülteljesítők, ahogy a bizonytalanságok fokozódnak. Ezzel együtt mások, mint például az euró, trendszerűen gyengébben teljesítenek ilyen környezetben.