A Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint nem számítanak rendkívüli eseménynek a hirtelen lecsapó, viszonylag rövid ideig tartó, ám annál intenzívebb viharok Magyarországon az évnek ebben a periódusában.
2016. május eleje és június eleje között a hazai biztosítókhoz összesen
22 595 lakásbiztosítási káreseményről érkezett bejelentés,
a kifizetések, illetve a kifizetésekre elkülönített tartalékok összege elérte az 1, 47 milliárd forintot.
A szombati felhőszakadás Rákosmentén is komoly károkat okozott. Több utca járhatatlanná vált a sártenger miatt, és több száz pincét is elöntött a hirtelen lezúduló hatalmas mennyiségű eső.
A legtöbb bejelentés a csapadékhoz volt köthető, a vihar, felhőszakadás és a jégeső miatt 14 318 esetben fordultak károsultak a biztosítókhoz. A lakosság által becsült, illetve a biztosítók által már felmért károk értéke meghaladja a 777 millió forintot.
Nagyon sok, csaknem
8300 villámcsapás okozta kárt jelentettek májusban,
ezek értéke megközelítette a 691 millió forintot.
A villámcsapások másodlagos, indukciós hatása miatt bekövetkezett káresemények jelentős túlsúlyban voltak az elsődleges hatás okozta károkhoz képest – közölte a Mabisz.
A villámok az elektromos rendszerekben, illetve elektronikai készülékekben több mint 7 ezer esetben okoztak kárt.
A közvetlen villámcsapások több mint 1100 esetben okoztak sérülést az ingatlanokban. Az előbbi miatt közel 600 millió, az utóbbi miatt több mint 92 millió kárkifizetés történt.
A nyár hagyományosan a leginkább kárveszélyes periódusa az évnek. Az elmúlt öt évben évente átlagosan közel 115 ezer kár történt május eleje és augusztus vége között a biztosított ingatlanokban, az éves átlagos kárérték közel 7,5 milliárd forint volt.