Az aranyban utazó tőzsdén kereskedett (ETF) alapoknál 6,6 tonnával 1959,1 tonnára bővült az eszközállomány pénteken, ami jelentős megugrás a január 9-én mért 1458,1 tonnához képest – derül ki a Bloomberg adataiból. Az eszközállomány csak a múlt héten 37 tonnával nőtt, azt követően, hogy a britek az EU-ból való kilépésre szavaztak.
Az ETF-ekkel ugyanúgy lehet kereskedni, mint a részvényekkel, és lehetővé teszik a befektetők számára, hogy aranyat vegyenek és adjanak el, fizikai szállítás nélkül.
Ráadásul a nemesfém árfolyama júniusban
több mint két éve nem látott magasságokba emelkedett.
Ebben a brexit mellett közrejátszott az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed hezitálása a kamatemeléssel kapcsolatban, de az arany árát fűtötték a Japánban és Európában elterjedő negatív ráták is. Számos bank pedig, mint a Goldman Sachs, megemelte az aranyra vonatkozó árfolyamkilátásait, ahogy a brexit után a 10 és 30 éves amerikai állampapírok hozamai rekord alacsony szinteket ütöttek meg.
A Goldman a múlt hónapban unciánként 100 dollárral emelte meg a három, hat és 12 hónapos árfolyam várakozását az aranyra, arra hivatkozva, hogy a befektetők keresni fogják a menedékeszközöket. A nemesfém ralija mindeközben
a kitermelő cégek részvényeit is segítette.
Az Evolution Mining vezetője például a múlt héten jelezte, az arany árának változása egy jelentősebb bikapiac kezdetét is jelentheti. Az Evolution Sydney-ben jegyzett részvénye hétfőn mintegy 8,9 százalékot erősödött a pénteki 11 százalékos emelkedés után.
Mindazonáltal nem mindenki ennyire optimista az arany árával kapcsolatban. A Credit Suisse befektetési stratégája, Jack Siu például közölte, a bank semleges pozícióból figyeli a nemesfém alakulását – írja a CNBC. Ezzel együtt
a következő három hónapban unciánkénti 1300 dolláros árfolyamra számítanak, de 12 hónapos távlatban csupán 1150 dollárosra.
Az arany árfolyama közép-európai idő szerint hétfő délután több mint 1 százalékos emelkedéssel unciánként 1353 dolláron állt.