Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed alelnöke, Stanley Fischer jelezte, ha a pénteken nyilvánosságra kerülő munkaerő-piaci adatok megfelelnek a várakozásoknak, úgy megágyazhatnak idén egy, vagy akár két kamatemelésnek is. Akik szigorításra várnak, azok azzal számolhatnak, hogy a Fed szeptemberben, decemberben vagy mindkét alkalommal kamatot emel – írja a MarketWatch.
Tekintve, hogy a jegybanki kamatemelés általában az adott ország fizetőeszközének erősödését vonja maga után, érhető, hogy
a dollár piacán is kiemelt figyelmet tulajdonítanak majd a pénteki számoknak.
Korábban az azzal kapcsolatos várakozások, hogy a Fed lesz az első olyan vezető jegybank, amely kamatot emel, komoly lökést adott a dollárnak 2014 nyara és 2015 vége között. Azóta viszont csökkent azon kereskedők száma, akik a dollár erősödésében bíznak.
Az általános piaci reakciók azonban azt mutatják, hogy a kereskedők egyre óvatosabbak a Fed döntéseivel kapcsolatos várakozások terén. Noha az idei kamatemelés valószínűsége az elmúlt időszakban megnőtt,
a dollár alig tudott erősödni,
a részvények pedig úgy döntöttek csúcsokat, hogy a kamatemelés elméletben nyomást helyezne az amerikai részvénypiacra. Mindeközben az USA 10 éves állampapírjai beszorultak az elmúlt évtized legszűkebb kereskedési tartományába.
Ezzel párhuzamosan az ICE U.S. Dollar Index, amely a dollár erejét méri egy hat riválisából összeállított kosárral szemben, 0,6 százalékot erősödött ebben a hónapban. A G10 devizák legmagasabb hozamával futó új-zélandi dollár pedig nagyjából 5 százalékot emelkedett idén eddig a dollár ellenében, ahogy az ország jegybankja rendületlenül csökkenti a kamatszintet. Emellett a dollár a japán jennel szemben nagyjából 15 százalékot, míg az orosz rubel ellenében körülbelül 11 százalékot gyengült ugyanebben az időszakban.
Mindeközben pedig a Fed hivatalnokainak véleményével ellentétben az elemzők egy része úgy látja,
az amerikai jegybanknak számos oka lehet arra, hogy kivárjon a szigorítással.
A BNY Mellon globális piaci stratégája szerint a hitelkondíciók szigorodtak és a javuló munkaerőpiac képe sem tökéletes még. A legfontosabb tényező azonban a vártnál sokkal gyengébb második negyedéves amerikai GDP-adat lehet. Ebből adódóan az elemző úgy véli, ha lesz egyáltalán idén kamatemelés a Fed részéről, akkor az decemberben valószínű.