Az amerikai dollár szépen ralizott, miután augusztus 5-én a vártnál jobb amerikai munkaerő-piaci adatok láttak napvilágot. A befektetők éppen ezért újra elkezdtek készülni arra, hogy a jegybank kamatot emelhet, a Goldman Sachs vezető devizastratégája, Robin Brooks, pedig hétfőn úgy nyilatkozott, 75 százalékos az esélye annak, hogy a Fed az év végéig szigorít, ami meghaladja az általános piaci várakozásokat – írja a Bloomberg.
A Morgan Stanley vezető devizastratégája viszont úgy látja, a foglalkoztatottak számának növekedése még nem lesz elég ahhoz, hogy az amerikai inflációs várakozások is emelkedjenek.
A Goldmannál tehát strukturális alapokra hivatkozva állnak ki a dollár erősödése mellett, mivel megítélésük szerint a fő kérdés egyértelműen az lesz, hogy a Fed hogy viselkedik az év hátralévő részében. A bank érvelésének hátterében azon forgatókönyv áll, mely szerint
a piac alulárazza a szigorítás lehetőségét,
amely viszont egyre valószínűbb, ahogy a világ más nagy jegybankjai – mint a Bank of England – közben további élénkítéseket vetnek be.
Ezzel szemben a Morgan Stanley elemzője úgy gondolja, a dollár támogatása nem tart ki sokáig, mivel a Fed valószínűleg nem fog megelőző szándékkal kamatot emelni. A bank egyébként fenntartja azon várakozását, miszerint
az USA gazdasága az év további részében lassulni fog.
A Bloomberg Dollar Spot Index egyébként 0,05 százalékos gyengülést mutatott közép-európai idő szerint kedd délelőtt, miután 0,3 százalékot erősödött augusztus 5-én. Ezzel párhuzamosan a zöldhasú minimális gyengülést mutatott az euróval és a japán jennel szemben egyaránt.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők medián várakozása szerint az amerikai deviza
az év végére 1,08-ig erősödhet az euróval, illetve 105-ig a jennel szemben.
Ezzel együtt a határidős piacok nagyjából 50 százalékos esélyt tulajdonítanak a Fed idei kamatemelésének, ami szignifikáns emelkedés a múlt heti 36 százalékhoz képest.