Ahogy több amerikai társaság is bejelentette, hogy visszavágja a költségeit, és részvény-visszavásárlásokkal igyekszik feltornászni az eredményeit, az elemzők úgy látják, nem beszélhetünk valódi, megnyugtató fejlődésről és növekedésről a vállalati szektorban. John Carney, a Pioneer Investment Management alapmenedzsere úgy nyilatkozott a Bloombergnek,
a cégek csupán próbálnak egyre mélyebbre nyúlni a kalapban, hogy újabb profitot generáló nyulakat húzzanak elő.
Ezzel együtt a globális gazdaság várhatóan 2,9 százalékkal bővül ebben az évben, ami a legalacsonyabb ráta 2009 óta. Az Egyesült Államok, Európa, Kína és Mexikó pedig egyaránt alacsonyabb növekedést mutathat idén, mint 2015-ben.
Miközben pedig az S&P 500 index vállalatainak nagyjából kétharmada már jelentett, az látszik, hogy éves összevetésben
a profitok 3,3 százalékkal, a bevételek pedig 0,5 százalékkal csökkentek.
Az energiacégeket nem számítva viszont a nyereségek 1,1 százalékkal, a bevételek pedig 3 százalékkal bővültek.
Ázsia és Európa azonban rosszabbul teljesít. Az MSCI AC Asia Pacific Index 294 cége tette közzé eddig jelentését, és az eredmények 19 százalékos zsugorodást mutattak. Európában a profitok 14 százalékos esésnél tartanak, ahogy a Stoxx Europe 600 Index mintegy kétharmada jelentett.
A befektetői óvatosságot pedig az is alátámasztja, hogy az S&P 500 cégeinél a működési profitráták 2010 óta először mentek 12 százalék alá, és tovább eshetnek, ahogy fokozódik a bérnyomás – hangsúlyozta Mark Luschini, a Janney Montgomery Scott vezető befektetési stratégája.
Az ismert negatív példák között az elemzés kiemeli a Caterpillart, amely amellett, hogy másodszor csökkentette az idei bevételi és profitvárakozásait, 16 százalékos második negyedéves bevételcsökkenésről számolt be. A Sony pedig 76 százalékos egy részvényre jutó nyereségcsökkenésről jelentett 11 százalékos bevétel zsugorodással együtt.
Mindazonáltal az S&P 500 cégeinek eredményei
az első negyedéves 6,7 százalékos csökkenéssel elérhették a mélypontot,
és bár az eredmények a tavalyiakhoz képest gyengébbek, ebben a negyedévben némi javulás várható – mondta Jill Carey Hall, a Bank of America stratégája.
Ezzel párhuzamosan a brexit is egyre fontosabb téma az egyébként is sérülékeny eredményekkel működő vállalatok számára. Ráadásul az amerikai elnökválasztás és a terrorcselekmények szintén növelik a bizonytalanságot.
A General Motors például jelezte, a brexit a gyenge fonttal együtt 400 millió dolláros csapást mérhet a második féléves bevételeire, a Ford pénzügyi vezetője pedig azt közölte, a brexit ebben az évben 200, míg jövőre 4-500 millió dollárba kerülhet a vállalatnak.
Miközben az S&P 500 értékeltségén az látszik, hogy a befektetők, szokás szerint, vagy túlságosan optimistán, vagy túlságosan pesszimistán ítélik meg a helyzetet, van egy olyan terület, amely kiemelkedik a többi közül. A technológiai szektor ugyanis a Google mögött álló Alphabettől az Apple-ig
8 éve nem látott magasságokba tornászta föl az iparág eredményeit.
A csoport 5 százalékos bővülése a jelentési szezon kezdete óta ráadásul a legjobbnak számít az S&P 500 10 szektora között.
A legnagyobbak között a Facebook majdnem megduplázta az egy részvényre jutó második negyedéves nyereségét (97 cent), de az Alphabet is az elemzői várakozásokat felülmúló számokat tett közzé.
Mindazonáltal az látszik, a magasabb értékeltségek, a részvény-visszavásárlások, valamint a felvásárlások és a leválasztások egyre kisebb hatékonysággal tudják növelni a cégeik nyereségeit – hangsúlyozza Hall, a Bank of America stratégája. Ez pedig azt jelenti, hogy a trükkös lehetőségek csökkenésével egyre inkább a költségcsökkentéshez kell nyúlniuk a társaságoknak.