Júniusban a bruttó átlagkereset 5,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel azelőtt,
a nettó átlagkereset a személyijövedelemadó-szabályok változása miatt 7,3 százalékkal nőtt.
A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,3 százalékkal nőtt a bruttó és 7,9 százalékkal a nettó keresetek átlagos összege - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A mínusz 0,2 százalékos júniusi inflációt figyelembe véve a reálbérek a nettó keresetek növekedésénél jobban, 7,5, a közfoglalkoztatottak nélkül pedig 8,1 százalékkal nőttek.
A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékos emelése, a fegyveres testületek illetményemelése és a szociális területen dolgozók kifizetett pótléka is hatással volt.
Az alkalmazásban állók létszáma a KSH szerint júniusban 2,775 millió volt, 70 ezerrel, 2,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete - a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél - 259 900 forint volt.
A vállalkozásoknál 4,9 százalékkal volt magasabb az átlagos júniusi bruttó és 6,5 százalékkal a nettó átlagkereset a közfoglalkoztatottak nélkül.
A mezőgazdaságban 7,0, az iparban 5,0, az építőiparban pedig 5,4 százalékkal nőttek az átlagkeresetek,
ezzel a bruttó átlagkereset 280 ezer forint volt júniusban az iparban, 202 ezer az építőiparban és 207 ezer a mezőgazdaságban.