„Véleményem szerint
az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások de facto kudarcba fulladtak, bár ezt igazából senki sem ismeri be”
– mondta Sigmar Gabriel német gazdasági miniszter és alkancellár egy berlini lakossági fórumon az EU és az USA közt kidolgozás alatt álló transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodásról (a TTIP-ről).
Az alkancellár szerint az EU és az USA a 27 tárgyalt témakör egyikében sem tudott megegyezésre jutni, pedig a tárgyalások már túl vannak 14 fordulón.
Gabriel azt mondta, az uniónak nem is szabad belemennie az Amerika által diktált feltételekbe. Azt is állította, hogy
Washington „dühös” az EU Kanadával kötött kereskedelmi egyezménye (CETA) miatt,
mert az olyan részleteket tartalmaz, amiket nem akar a TTIP-ben látni.
Washingtonból nem kommentálták a német alkancellár állításait. Az unió részéről a tárgyalásokért az Európai Bizottság felel, a szervezet szóvivője,
Christian Wigand csak annyit reagált Gabriel szavaira, hogy nem kíván reagálni.
Ignacio García Bercero uniós főtárgyaló, az Európai Bizottság kereskedelmi igazgatóságának vezetője később az AP amerikai hírügynökség kérdésére cáfolta, hogy valóban zsákutcába jutottak volna a tárgyalások.
"Nem, nem, emlékezzünk csak Mark Twain szavaira" - mondta, utalva az írónak tulajdonított "a halálomról szóló híresztelések erősen túlzóak" kijelentésre.
Sajtótájékoztatóján a bizottság vezető szóvivője is reagált Gabriel szavaira és kijelentette, hogy "a labda még játékban van" a TTIP ügyében. Margarítisz Szkínász újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi tárgyalások hosszú időt vesznek igénybe, azonban sikerül haladást elérniük a folyamatban lévő megbeszéléseken.
Mint mondta, Brüsszel kész még az év vége előtt megegyezésre jutni, de nem minden áron,
"az európai biztonsági, egészségügyi, társadalmi és adatvédelmi szabályok vagy a kulturális sokszínűség ugyanis nem áldozható fel a szabadkereskedelem oltárán".
Angela Merkel német kancellár továbbra is lehetségesnek tartja az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötését, szemben a német gazdasági miniszterrel, aki szerint a három éve elindult tárgyalások zsákutcába jutottak, mondta Steffen Seibert német kormányszóvivő hétfői hétindító sajtóértekezletén. Seibert szerint egy dolog megvonni az ideiglenes mérleget, de a 2013 júliusában indult egyeztetések még nem értek véget. Bár "kétségtelenül vannak nézeteltérések" a két fél között olyan ügyekben mint például a környezetvédelem vagy a fogyasztói jogok, a helyes döntés a szabadkereskedelmi tárgyalások folytatása - jegyezte meg.
"Jelentős kérdésekben nagyon eltérnek" az álláspontok, és végső soron azt kell értékelni, hogy az előnyök felülmúlják-e a hátrányokat
- mondta Seibert, hangsúlyozva, hogy a megállapodás aláírásával nem engednek az európai és német sztenderdekből.
A német gazdasági minisztérium (és így Sigmar Gabriel) egyébként nem vesz részt közvetlenül a TTIP-tárgyalásokban, mert azokat uniós szinten folytatják. Ugyanakkor Sigmar Gabriel Európa legnagyobb gazdaságának minisztere, így lesújtó véleménye a TTIP-ről megnehezítheti a Brüsszel és Washington közti további egyezkedést, írja az AP hírügynökség.
Korábban Brüsszel és Washington is azt jelezték, hogy 2016 végére szeretnék nyélbe ütni a megállapodást, de ha akár csak részben igaz, amit Gabriel állított, erre aligha fog sor kerülni.
Az uniós tagállamok egy része fenntartásait fejezte ki a TTIP-vel szemben.
Angela Merkel német kancellár júliusban még azt mondta róla, hogy „egyértelműen Európa érdekét szolgálja”, bár Németországban is sokan ellenzik.