A Tesla eltávolította kínai honlapjáról a robotpilóta és az önvezető (kínaiul cetung csiasi) kifejezéseket. A honlapon augusztus 14-e óta szereplő kínai kifejezés jelentése rásegítéses vezetés, írja a Reuters.
A tájékoztató szövegek átírása nem sokkal azután történt, hogy egy pekingi férfi Teslája automata üzemmódban koccanásos balesetet okozott.
A férfi azzal vádolta meg a Teslát, hogy megtévesztette a vásárlóit,
mert önvezetőként reklámozta az autóit, ezért ő joggal gondolhatta, hogy a kocsi felügyelet nélkül elvezeti magát (az esetről itt írtunk bővebben).
A Tesla szóvivője a szövegek átírásáról azt mondta, nincs összefüggésben a pekingi férfi balesetéhez és vádjaihoz. „Sok hete dolgozunk azon, hogy megszüntessük a szövegek nyelvek közti eltéréseit.
Az időzítésnek semmi köze a közelmúlt eseményeihez vagy újságcikkeihez.”
Ugyanakkor a Teslától az ügy kipattanása után még azt nyilatkozták, ők sosem jellemezték a robotpilóta üzemmódot a sofőrtől független technológiaként,
az autókról sohasem állították, hogy önvezetőek lennének.
„Az olyan, harmadik féltől származó leírások, amelyek mást sugallnak, pontatlanok.”
Fontos momentum, hogy a kérdéses kifejezések a Tesla saját kínai honlapján szerepeltek, vagyis erős túlzás azt állítani, hogy harmadik féltől származtak.
A Tesla kínai személyzetét a baleset után ráadásul külön oktatásra küldték, ahol külön hangsúlyozták nekik, hogy
az eladóknak mindig a kormányon kell tartaniuk a kezüket, amikor az automata üzemmód működését mutatják be
a potenciális vásárlóknak. Legalábbis ezt állítja a Tesla egyik neve elhallgatását kérő kínai alkalmazottja, akinek nem volt engedélye nyilatkozni az ügyről.
A balesetet szenvedett férfi és más kínai Tesla-tulajdonosok azt állították, hogy az eladók egyértelműen önvezetőként jellemezték a kocsikat, ezt illusztrálandó a kezüket is levették a kormányról.