Az üzleti közgazdászok 55 százaléka úgy gondolja, hogy elnökként Hillary Clinton demokrata jelölt végezné a legjobb munkát, már ami az amerikai gazdaság menedzselését illeti. A második helyen a szavazatok 15 százalékával Gary Johnson, a Libertariánus Párt jelöltje végzett. Szintén 15 százalék nem tudta, ki lenne a legjobb elnök.
Donald Trumpra, Hillary Clinton republikánus ellenfelére csak 14 százalék voksolt
(negyedannyi, mint Clintonra), írja a Forbes.com.
A fenti eredmények a National Association for Business Economics (NABE, az üzleti közgazdászok nemzeti szövetsége) saját tagjai körében végzett felmérésében születtek. A NABE tagjai nem akadémikusok, hanem az üzleti életben és a közigazgatásban jellemzően tanácsadóként dolgozó közgazdászok. Más szóval olyan szakemberek, akik a bőrükön érzik, hogyan teljesít az USA gazdasága, mondta LeVaughn Henry, a NABE igazgatója.
Henry szerint a NABE tagjainak elsöprő többsége azért Clinton mellett tette le a voksát, mert neki van gazdasági programja, míg Trumpnak nincsen. „A nyilvánosság előtt van egy jól meghatározott terv, amit lehet értékelni, és amiről lehet dönteni.
Lehet azt mondani, hogy »ez itt a tervem: A-B-C-D«, vagy azt, hogy »csak bízzatok bennem«.
A felmérésből kiderült, hogy a NABE tagjai nemcsak Donald Trumpot és programját (vagy annak hiányát) általában utasítják el, de az általa előadott ötleteket is.
A megkérdezettek csupán 8 százaléka ért egyet azzal, hogy az illegális bevándorlókat ki kellene toloncolni az USA-ból, ami Trump kampányának egyik sarokköve.
Sőt 80 százalék szerint ki kellene bővíteni a vízumprogramokat, 64 százalék szerint pedig legalizálni kellene a már az USA-ban élő illegális bevándorlókat. A megkérdezettek 61 százaléka szerint lazább szabályokra lenne szükség, hogy növekedni tudjon a bevándorlás.
A megkérdezettek 65 százaléka szerint a következő kormánynak nyitottabb és szabadabb gazdaságpolitikát kellene folytatnia, míg Trump protekcionista politikát hirdetett. 70 százalék szerint jelen formájában el kellene fogadni a Csendes-óceáni Partnerség programját (TPP), míg 30 százalék szerint az Egyesült Államoknak kedvezőbb feltételeket kellene kiharcolnia, és aztán jóváhagyni az egyezményt. Trump kereken elutasította a TPP-t.
Henry szerint az üzleti közgazdászok látják, mekkora értéke van a külkereskedelemnek a gazdaságban, az ázsiai gazdaságok pedig előre láthatóan évtizedekig növekedni fognak.