A Németország legnagyobb hitelintézetének számító Deutsche Bank részvényei rekord mértékben zuhantak ezen a héten, és magukkal rántottak már európai pénzügyi papírokat is. Mindez azután történt, hogy az USA-ban az Igazságügyi Minisztérium 14 milliárd dolláros bírság megfizetését követeli a jelzálogalapú értékpapírokkal végzett válság előtti tevékenysége miatt. Miután pedig a bank jelezte, esze ágában sincs kifizetni egy ekkora összeget, a befektetők nemcsak a Deutsche tőkeszintjeivel kapcsolatban, de az egész szektor miatt is aggódni kezdtek – írja a Bloomberg.
Jóllehet a bank vezérigazgatója, John Cryan igyekezett leszögezni, hogy nincs semmi probléma a tőkésítettséggel, és fel sem merült, hogy segítséget kapjanak a berlini kormánytól, a piaci hangulatot ez nem változtatta meg érdemben. A Deutsche Bank részvénye
ebben a hónapban majdnem 20 százalékot esett,
de a szintén bírsággal szembenéző Royal Bank of Scotland is 13 százalékot, míg az olasz UniCredit 12 százalékot szakadt. A Royal Bank of Scotland egyébként 1,1 milliárd dollárt fog fizetni az amerikai hatóságoknak. A Deutsche Bank részvényárfolyama közép-európai idő szerint szerda kora délután közel 3 százalékos pluszban volt.
Mindeközben a német pénzügyminisztérium közleményben cáfolta szerdán azt a sajtóhírt, miszerint a berlini kormány tervet készít a Deutsche Bank megmentésére.
"A kormány nem készít elő mentőcsomagot. Megalapozatlanok az ilyen típusú találgatások"
- szögezte le a pénzügyminisztérium.
A Die Zeit című német hetilap szerdán azt írta, hogy a kormány és az illetékes hatóságok mentőprogramot készítenek elő arra az esetre, ha a Deutsche Bank vészhelyzetbe kerülne, mert nem tudja előteremteni a szükséges pénzt jogi problémáinak rendezésére.
Ezzel párhuzamosan a pénzügyi cégeket tömörítő Bloomberg Europe 500 Banks and Financial Services Index 4,2 százalékot csökkent szeptemberben, amivel a legrosszabb hónapot produkálta június óta, amikor is a brit EU-tagságról szóló népszavazást tartották.
Mindeközben az európai bankrendszer egésze sincs éppen kicsattanó állapotban. A szigorodó szabályozói előírások, a gyenge gazdasági növekedés, valamint a negatív kamatszintek egyaránt
súlyos teherként nehezednek a pénzintézetek nyereségességére.
Olaszországban például, ahol a bankok nagyjából 360 milliárd eurót égettek el a rossz hitelekkel, az UniCredit a hírek szerint tervet dolgoz ki tőkéjének bővítésére. A Bloomberg értesülései szerint ez eszközeladásokat és részvénykibocsátást is jelent. Németországban pedig a Commerzbank az egész éves profitcélját, de a Bloomberg forrásai szerint ezen a héten több ezer munkahely megszűnését is bejelentheti a cég.
Ráadásul a Deutsche Bank már eddig is igencsak megszenvedett azzal, hogy alkalmazkodjon az új tőkekövetelményekhez és a csökkenő bevételekhez. Mióta ugyanis a banknál lefektették az új stratégiát októberben, a vezetés
visszavágta a kockázatos eszközöket, több ezer munkahelyet számolt föl, valamint felfüggesztette az osztalékfizetést.
A bank továbbá szerdán bejelentette, eladja londoni székhelyű életbiztosítóját, az Abby Life Ltd-t. A vevő a brit Phoenix csoport, amely átszámítva 1,09 milliárd eurót fizet a német bank leányvállalatáért.
Éppen ezért különösen fontos a bank számára, hogy milyen megállapodást tud kötni a friss büntetés ügyében. Főként, hogy a bank 2008 eleje óta már több mint 9 milliárd dollárnyi bírságot fizetett ki, és a JPMorgan elemzői szerint egy 4 milliárdot meghaladó kifizetés már súlyos kérdéseket vetne föl a Deutsche Bank tőkehelyzetével kapcsolatban.