„Az év első felére meredek csökkenés volt jellemző, de ez nem elszigetelt, magyarországi jelenség volt, hanem az egész Európai Uniót érintette” – mondta a folyamatról Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára. Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke szerint a mostani magasabb felvásárlási árak nem nevezhetők magasnak, ezért nem is számítanak meglepőnek, inkább az elmúlt másfél-két évre volt jellemző a piaci zavar.
Az uniós és a magyarországi élősertés-kivitelre a közelmúltban a legnagyobb hatással az orosz piac megszűnése volt. Oroszország először a sertéspestisre hivatkozva az egész unióból leállította a behozatalt, majd ezt tovább fokozta az élelmiszer-embargó.
Az EU sertéshús-kivitelének mintegy negyedét az orosz piac tette ki, amelynek kiesése túlkínálatot és zuhanó árakat hozott.
Magyarországon kevésbé volt jelentős az oroszországi export, de mivel a sertésárak szorosan követik az uniós, főleg a német tarifákat, az árváltozás minket sem került el. A javulást az első félév második felében beindult kínai export hozta meg, ennek hatására nőttek a felvásárlási árak.
A fellendülést megelőző, nem ritkán önköltség alatti árakra az ágazat szereplői kétféleképpen válaszoltak. Egyesek megpróbálták máshová eladni a sertéshúst, és ez többnyire sikerült is: a kieső orosz mennyiséget távol-keleti piacok vették át, Magyarország esetében leginkább a japán és a kínai értékesítés nőtt. Másfelől
a tenyésztők egy része az állomány csökkentésével vagy felszámolásával reagált,
ami számokon is látszik. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint idén júniusban 3,025 millió sertés volt Magyarországon, ami 100 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál.
„Bár a folyamat nem örvendetes, ez önmagában nem igazán jelentős változás, sokkal súlyosabb fejlemény, hogy egy év alatt tíz százalékkal csökkent a kocák állománya” – mondta Éder Tamás. Igaz, az anyaállatok számának visszaesése nem feltétlenül jelent ugyanekkora csökkenést a hízók számában, de így is szükség lesz egy-másfél évre, hogy a kiesést pótolni tudják.
Menczel Lászlóné szerint a kínai kereslet tartósnak ígérkezik. De ha az év további részében meg is marad a lendület, csak annyit jelent a sertéstenyésztőknek, hogy nem lesz ráfizetéses az üzlet, és ellensúlyozni tudják az év első felében elkönyvelt mínuszokat. Noha a jelenlegi árak 10-15 százalékkal magasabbak az egy évvel ezelőttiekhez képest,
ahhoz, hogy a sertéstartási kedv számottevően javuljon, hosszabb távon is nyereséggel kecsegetető feltételek kellenek.
Éder Tamás hozzátette, valószínűleg a legrosszabb hatékonysággal dolgozó tenyésztők estek ki az elmúlt időszakban, és a jobbak maradtak. A javuló kilátások miatt lehetséges, hogy ők újabb kocákat állítanak be a tenyésztésbe, és az uniós sertéstelep-fejlesztési támogatások miatt is valószínű, hogy a következő időszakban gyarapodni fog a hazai sertésállomány. Akkora növekedés viszont nem várható, hogy teljesüljön a kormány célja, miszerint 2020-ra megdupláznák, azaz 6 millióra növelnék a sertések számát.
A felvásárlási ár emelkedése a fogyasztók szempontjából sem közömbös, a boltokban és a hentesnél is többet kell fizetni a sertéshúsért. Az év eleji áfacsökkentést a kereskedők átadták a fogyasztóknak, ráadásul ehhez alacsony felvásárlási árak társultak. A terméktanács főtitkára szerint
jelenleg 10 százalékkal magasabb a sertéshús fogyasztói ára, mint az év elején volt, vagyis mérséklődött az áfacsökkentés hatása.
Igaz, még mindig kedvezőbbek az árak, mint tavaly decemberben voltak. Éder Tamás „szolidan emelkedő” fogyasztói árakra számít a jövőben a tőkehúsok és a húskészítmények terén, bár az élősertés magasabb felvásárlási ára pár hónapos csúszással jelenik meg a kiskereskedelemben.