Jóllehet a feltörekvő piacok a fejletteknél általában nagyobb kockázattal járnak, egy megfelelően diverzifikált portfólió mellett érdemes lehet megfontolni a feltörekvők jelentősebb súlyozását a következő évben – hangsúlyozza a MarketWatch elemzője, Jeff Reeves. Számos olyan tényező van ugyanis, amely arra utal, hogy nagy év előtt áll a régió.
A fejlett világnak igencsak középszerű évet jelent 2016. Az S&P 500 index nagyjából 4 százalékos emelkedést produkál, míg a Euronext 100 mutató 2 százalékot, a Nikkei pedig 9 százalékot süllyed. Ha ezeket a részvényindexeket összevetjük egyes feltörekvő piaci mutatók teljesítményével, kézzelfogható a különbség.
A brazil Bovespa 45 százalékot ralizik, míg az orosz MICEX 12 százalékos emelkedést mutat.
Ráadásul elég csak megnézni az iShares MSCI Emerging Markets ETF 16 százalékos hozamát, és egyértelművé válik a feltörekvő és a fejlett piacok közti komoly különbség. Miközben az idei évet igen nehézkesen kezdték a feltörekvők, most úgy tűnik, még csak a rali elején vagyunk.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 3,1 százalékra vágta vissza a világgazdaság növekedési kilátását a 2016-os naptári évre, és 3,4 százalékra csökkentette a jövő évre vonatkozó várakozását. Ennek elsődleges oka, hogy
a fejlett gazdaságok továbbra is igen komoly növekedési problémákkal rendelkeznek.
Ha viszont valaki vonzó növekedési kilátásokat keres, azokat a feltörekvő piacokon fogja megtalálni – emeli ki az elemzés. Ez pedig szintén a régió emelkedését vetítheti előre.
A feltörekvő piacok nagyban függnek a nyersanyagoktól, így ennek a területnek a jövője kiemelkedő fontossággal bír számukra. A jó hír viszont az, hogy számos befektető és a Moody's is úgy látja, az olaj, a fémek és más nyersanyagok már elérték az árfolyamaik mélypontját. Ebből pedig az következik, hogy ha beindul a drágulás, az egyértelműen pozitív hatást gyakorol majd a feltörekvőkre.
Az európai befektetők számára
a feltörekvő piaci részvények voltak a legvonzóbbak szeptemberben
– derül ki a Thomson Reuters Lipper nemrégiben kiadott jelentéséből. A szeptemberi 4,5 milliárd dolláros tőkebeáramlás mögött a feltörekvő kötvények állnak 2,6 milliárd dollárral.
Nem mellékesen a feltörekvő piaci tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) voltak a legnagyobb nyertesei az ETF-ek közötti globális újtőke-áramlásnak szeptemberben 1,8 milliárd dollárral. Ez pedig elég egyértelművé teszi, hogy a befektetők számára is igen vonzók a feltörekvők teljesítményei más opciókkal szemben.
Jóllehet a veszélyes kínai buborékokkal kapcsolatos spekulációk állandóan terítéken vannak, az elemzés szerint érdemes arra is tekintettel lenni, hogy a legutóbbi kínai részvénypiaci szakadás egyáltalán nem hozta el azt a globális piaci katasztrófát, melyre oly sokan figyelmeztettek. Következésképpen bár Kínának számos kihívással kell megküzdenie, az egészséges mértékű tartózkodás és szkepticizmus megvédheti a befektetőket. Mindezek következtében úgy tűnik tehát, hogy a feltörekvő piacok igen izgalmas év elé néznek.