Az IMF kétszázalékos növekedést vár Magyarországtól

görög témához Nemzetközi Valutaalap,  IMF Washington
The seal of the International Monetary Fund is seen on a headquarters building in Washington, DC on July 5, 2015. The euro was dropping against the dollar after early results of the Greece bailout referendum suggested the country rejected fresh austerity demands from EU-IMF creditors. AFP PHOTO/MANDEL NGAN / AFP PHOTO / MANDEL NGAN
Vágólapra másolva!
Szolid gazdasági növekedési ütemet könyvelhet el a legtöbb közép-kelet európai és dél-kelet-európai gazdaság, Oroszországban mérséklődik a bruttó hazai termék zsugorodása, és lassan más szovjet utódállamok is maguk mögött hagyják a recessziót, áll az IMF térségi felmérésében.
Vágólapra másolva!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint

a magyar gazdaság növekedési üteme az idei 2 százalékról jövőre 2,5 százalékra gyorsul,

a személyi fogyasztás mindkét évben 3,2 százalékkal emelkedik, a GDP-arányos államadósság pedig 75,3 százalékról 75,1 százalékra csökken. Az áruk és szolgáltatások exportja az idén 6,4 százalékkal, míg jövőre 6,3 százalékkal nő. A folyó fizetési mérleg aktívuma a GDP 4,9 százalékáról 2017-ben 4,6 százalékra süllyed.

Az IMF számításai szerint az éves infláció Magyarországon az idei 0,4 százalékról jövőre 1,9 százalékra emelkedik, sőt 2017 végére eléri a 2,6 százalékot.

Csak Szlovákiában lesz visszaesés

Az IMF azt prognosztizálja, hogy az öt közép-kelet-európai ország,

Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia gazdasága az idén 2,8 százalékkal, jövőre pedig 3 százalékkal bővül.

A lengyel gazdaság növekedési üteme 3,1 százalékról 3,4 százalékra gyorsul, Szlovákiáé viszont 3,4 százalékról 3,3 százalékra lassul.

A jelenlegi növekedési rátákat azonban a FÁK tagországain kívül nehéz lesz fenntartani, noha a munkanélküliségi ráták a válság előtt szintre esnek, a reálbérek erősen emelkednek és a külgazdasági mérlegek egészségesek. A termelékenység növekedésének lassúsága és a kedvezőtlen demográfiai folyamatok miatt viszont nehéz lesz megőrizni a mostani növekedési rátákat a külgazdasági egyensúly romlása nélkül. A Brexitnek egyelőre csak mérsékelt hatása volt, de tekintve az új EU-brit megállapodás körüli bizonytalanságot, hosszabb távú következményei nem világosak, írja az IMF jelentése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!