Azt követően, hogy az arany 1979 óta a legjobb első félévet produkálta idén, a nemesfém mélyrepülésbe kezdett, ahogy az amerikai részvények látványos emelkedésnek indultak. Az erős dollár és a növekvő állampapírhozamok pedig csak tovább csökkentették a nagybefektetők keresletét a menedékeszköz iránt – írja a Bloomberg.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyanis a múlt heti kamatemelése mellé olyan üzenetet küldött a befektetőknek, hogy jövőre fokozódhat a szigorítás.
Az áremelkedésre felvett nettó long pozíciók 15 százalékkal 68 905 határidős és opciós szerződésre zsugorodtak a december 13-án véget ért héten, derül ki a legfrissebb adatokból. Ezek a pozíciók egyébként
61 százalékos csökkenést mutattak összesen az öthetes eséshullám következtében.
Korábban az aranypiaci optimizmust a brexittel kapcsolatos bizonytalanságok fűtötték, majd az amerikai elnökválasztás előtt közvetlenül a nemesfémmel egy hónapos csúcson kereskedtek. Ezt követően azonban az arany mintegy 11 százalékot csökkent, ahogy a piacok megnyugodtak és fölfelé kezdtek menetelni Donald Trump megválasztása után.
A tőzsdén kereskedett alapok (ETF) területén szintén meglátszanak a változások. A december 15-ig tartó egy hónapban ugyanis a befektetők
6,2 milliárd dollárt húztak ki az aranyat követő ETF-ekből,
ami az összes eszközosztály tekintetében is a legnagyobb tőkekivonást jelentette. A legnagyobb csapást az SPDR Gold Shares szenvedte el, amely a legnagyobb aranyban utazó alapnak számít. A globális aranypiaci ETF-ekben tartott érdekeltségek egyébként a 26. egymást követő kereskedési időszakban mutattak csökkenést péntekig, ami a leghosszabb zsugorodási időszak 2013 óta.
Jóllehet az aranypiaci ETF-ek eszközei idén még mindig emelkedést produkálnak, a Goldman Sachs elemzői még november végén úgy számoltak, hogy a többség veszteséges lesz a jelenlegi árfolyamokon. Amennyiben pedig a befektetők a veszteséges kitettségeik csupán felét húzzák vissza, az 60 dolláros esést eredményezhet az arany árfolyamában – jelezte a bank.
Ezzel párhuzamosan a fizikai arany piaca sem tűnik ragyogónak.
Kína például novemberben hat hónapja először nem növelte az aranytartalékait
– derül ki a kínai jegybank adataiból. Az Indiába érkező import pedig éves alapon 43 százalékos csökkenést mutatott az év első 11 hónapjában. Kína és India a világ két legnagyobb rúdarany vásárlója.
Mindazonáltal a politikai bizonytalanságok továbbra is fennállnak, ami esetlegesen felnyomhatja az arany árfolyamát.
Trump elnökségével kapcsolatban ugyanis igen sok a bizonytalanság,
míg az Európai Központi Bank elnöke arra figyelmeztetett, hogy a globális kamatszintek emelkedése és a politikai felfordulások kombinációja gyengítheti a régió gazdaságát.
A fentiekből pedig az következik, hogy számos befektető az általános hangulattal szembemenő befektetésként értelmezheti az aranyvásárlást – mondta Frances Hudson, a Standard Life stratégája. Kiemelte, ezen piaci szereplőket az mozgathatja, hogy a politikai kockázatok még messze nem múltak el.