A közösségi szálláskiadással foglalkozó Airbnb új korlátozásokat vezetett be Londonban és Amszterdamban. A szabályozás lényege, hogy London esetében évi 90, míg Amszterdam esetében évi 60 napban
korlátozzák a kiadható napok számát.
Ezeket az értékeket a helyi törvények már tartalmazták, ugyanakkor a helyi hatóságoknak nagyon nagy nehézségekbe ütközött azok betartatásuk. Azzal, hogy az Airbnb bevezette a fenti korlátozásokat, azt várják, hogy a törvényeket is könnyebb lesz betartatni, emellett pedig csökkenhetnek a lakás- és az albérletárak is.
Az új mértékek példák lehetnek az egész világnak”
– idézi James McClure-t, az Airbnb Észak-Európáért felelős igazgatóját a MarketWatch.
Abban nagyjából az összes érintett hazai szervezet és hatóság egyetért, hogy valahogy szabályozni kellene a közösségi lakáskiadást, azonban ennek mikéntjéről egyelőre nincsen konszenzus. A szállodások keveslik, a társasházak viszont sokallják a külföldi vendégek számát, ezért azt szeretnék, hogy szigorúbb szabályozás vonatkozzon az Airbnb-n rövid távra kiadott lakásokra, írta korábban az Origo. A Magyar Turisztikai Ügynökség szerint
indokolt a közösségi szálláshelykiadás, vagyis elsősorban az Airbnb szabályozása,
mivel a szolgáltatás mostanra jelentős piaci szegmenssé nőtte ki magát. A szabályozásnak viszont nem lehet az a célja, hogy adminisztratív eszközökkel ellehetetlenítsék a szolgáltatást, tudta meg portálunk az ügynökségtől.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke, Niklai Ákos pedig azt mondta az Origónak, hogy nem indítanak háborút, és nem is mondják azt, hogy bármit meg kellene szüntetni.
De egyenlő vagy hasonló működési, gazdasági és szabályozási feltételekre lenne szükség, mert most a magánszállások felé lejt a pálya.”
A szállodások szövetségének becslése szerint az Airbnb budapesti forgalma a szállodák külföldivendég-éjszakáinak mintegy 15 százalékának felel meg.
Különbséget kell tenni a hosszabb időre szóló ingatlan-bérbeadás és a rövid távú, néhány vendégéjszakára szóló szolgáltatás között. Míg az egyiknél nem, a másiknál kötelező az adószám, hívta fel a figyelmet korábban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az adóhivatal honlapján részletesen ki is fejti, mit kell figyelembe venni az „online foglalási rendszeren keresztül nyújtott szálláshely-szolgáltatás adózása” esetén. Fontos, hogy
a bérbeadó magánszemély a szolgáltatás üzletszerűségére tekintettel az áfatörvény alapján adóalanynak minősül,
ezért adószám kiváltására köteles, és számlát is kell adnia.