Kell árat emelni, de mi nem fogunk, mert a Pékműhely már most is lényegesebben drágábban adja a termékeit, mint a többi pékség – mondta az Origónak Vajda József, a Pékműhely vezetője.
A kenyérrendelet változása miatt a pékségek többségének emelnie kell az árakat,
a januártól esedékes béremelés is komoly gondot okozhat.
Nemcsak a pékárunak az árát kellene emelni, hanem a kenyérfélék minőségének a változását is el kellene érni. Erre most a kenyérrendelet miatt vannak próbálkozások, meglátjuk, hogy mi lesz belőle – mondta Vajda József.
A Pékműhely kenyerei hagyományos technológiával, vadkovásszal készülnek,
mi például már most sem használunk semmilyen mesterséges adalékot
– mondta a Pékműhely vezetője, aki Lyonból, a Bocuse d'Or szakácsverseny döntőjéről nyilatkozott.
Még tavaly ősszel változott meg a kenyérrendelet. A szabályozás célja
a rossz, gyenge minőségű élelmiszerek visszaszorítása.
A rendelet felsorolja a védett elnevezésű termékeket, többek között
Házi helyett kézműves kenyér
Az élelmiszerkönyv pontosan leírja, hogy melyik fajta kenyér mit tartalmazhat. A fehér és félbarna kenyereknél az előírt lisztek – előbbinél BL80, utóbbinál BL112 és RL90 – mellett adalékanyag hordozójaként egyszázaléknyi más lisztet is fel lehet használni. A rozsos kenyereknél az eddigi minimum 15,1 százalékos rozstartalom helyett 30, a rozskenyereknél 40 helyett 60 százaléknyi rozsliszt-tartalmat írnak elő, emellett meghatározzák az élelmiszerkönyvben eddig nem szereplő Graham-, tönköly-, teljes kiőrlésű és kukoricás kenyér összetevőit és elkészítési módját. Változik a sótartalom is. A házi jellegű kenyér elnevezés megszűnik, helyette kézműves kenyér megnevezés lesz.
Az új rendelet
2017 áprilisáig ad türelmi időt a pékségeknek.
Valószínűleg a napokban megjelent áremeléssel kapcsolatos nyilatkozatok a Pékszövetség és a Gabonaszövetség részéről is az árak emelkedésére próbálják felkészíteni a vásárlókat.
A házi jellegű fehér kenyér kilója most 310 forintba kerül. Septe József, a Pékszövetség elnöke korábban azt mondta, akár 30 százalékkal is drágább lehet hamarosan a fehér kenyér. Ennek oka egyrészt a minimálbér-emelés és a garantált bérminimum-emelés, amit a pékségek nehezen gazdálkodnak ki. Másrészt az élelmiszerkönyv változásából következő szigorúbb szabályok miatt is árat emelhetnek hamarosan a pékségek. Áprilistól ugyanis már csak megújított kenyérféle lehet a polcokon.
A januártól esedékes béremelést nehezen tudjuk kigazdálkodni – ezt nyilatkozta több pékség vezetője az Origónak. És ugyanezen a véleményen van Tóth Zoltán, a Lipóti Pékség ügyvezető igazgatója is.
A munkaerő költségének kigazdálkodása jelentős feladat, gondot okoz nekünk is”
– mondta. Ha emellett az üzemanyagköltség és a liszt is drágulna, akkor az már szinte megoldhatatlan feladat elé állítana sok hazai pékséget. De Tóth Zoltán azt mondta, egyelőre a Lipóti Pékség sem tervez áremelést, ám
a piaci árak emelkedése rászoríthatja őket erre a dologra.
„Magyarországon hiányszakma a pékeké, mintegy háromezer szakember hiányzik a jobb külföldi lehetőségek miatt” – ezt is Septe József mondta egy korábbi nyilatkozatában. A pékszakma ma nem túl vonzó a fiatalok számára, nehéz a pékeket itthon tartani – erősítette meg Septe József mondatait a Lipóti Pékség ügyvezető igazgatója. A folyamatot a bérek emelése fordíthatja meg, ezt a Lipóti Pékség folyamatosan meg is teszi – mondta Tóth Zoltán.
„Kényszer alatt vannak a pékségek, a bérnövekedés nyilván befolyásolja az önköltséget, és nyilván ezt megpróbálják majd a kenyerek, péksütemények árában jelezni” – mondta Éder Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeriparért felelős alelnöke.
Persze a pékségek helyzete alapvetően eltérő, hiszen aki gépesített üzemmel rendelkezik, és már sikerült részben kiváltania a kézi munkaerőt, ott nem lesz nagy baj a béremelések miatt, ahol viszont több az alkalmazott, ott ez komoly gondot fog okozni, és számítani lehet arra is, hogy azokban a pékségekben drágulni fog a kenyér.
„Nyilván a pékek helyzetét is befolyásolja, hogy a Gabonaszövetség által előre jelzett lisztáremelés milyen mértékű lesz. Az áremelési törekvéseket ebben az ágazatban is inkább a munkabérek növekedése támasztja alá, mivel a búza piacán az elmúlt időszakban nem volt tapasztalható áremelkedés” – mondta Éder Tamás.
„A saját gyártású termékek esetében – bár a költségek emelkedése minket is érint – törekszünk arra, hogy a vásárlók számára az eddig megszokott árszinten kínáljuk péktermékeinket” – mondta a Tesco.
A Magyar Élelmiszerkönyv pékárukra vonatkozó változásai miatt nem várható a pékáruk árának növekedése az Auchan hazai áruházaiban. Viszont,
ahogy más termékek esetében is, egyéb okokból is változhat a termékek ára,
ilyen esetleges árkorrekció előfordulhat például az alapanyagárak változása miatt.
„A saját péküzemeinkben sütött péktermékeknél nem tervezünk áremelést” – mondta Fodor Attila a CBA kommunikációs igazgatója.
A beszállítóink közül páran viszont jelezték árdrágítási szándékukat.
Velük tárgyalásokat kezdtünk az áremelés megalapozottsága miatt, ugyanis vannak fenntartásaink annak indokoltságával kapcsolatban, az egyeztetések még tartanak” – mondta Fodor Attila.
A Lidl Magyarország kenyérféléi és péktermékei túlnyomórészt összetételükben már megfelelnek az élelmiszerkönyvben található új előírásoknak, néhány termék esetében is az átállás hamarosan megtörténik.
A polci árak az áruházakban változatlanok maradnak
– írta a Lidl.
Az Aldi elkötelezett abban, hogy vásárlóinak mindig magas minőségű termékeket kínáljon, a lehető legkedvezőbb áron. A pékárut érintő változások az élelmiszerkönyvben az eddigi előírásokhoz képest minimális módosításokat tartalmaznak, de az Aldi is követi a változásokat, és a hatályos előírások szerint sütik majd a termékeket.
A Sparokban emelkedni fog a péktermékek eladási ára,
különböző mértékben, terméktől függően. Már január 1-jétől folyamatosan emeljük az eladási árakat, reagálva a szállítók által foganatosított áremelésekre - közölte a Spar.