Mióta a britek tavaly júniusban az Európai Unióból való kilépésre szavaztak, a font jelentős gyengülést mutatott. Ez pedig arra ösztönzi a külföldi befektetőket, hogy elkezdjenek bevásárolni Nagy-Britanniában.
Jóllehet a brexitszavazás bizonytalanságot teremtett, a 2017-es év komoly felpattanást hozhat a brit ingatlanpiacon – mondta a CNBC-nek Christian Ulbrich, a JLL ingatlanvállalat vezérigazgatója.
Ulbrich jelezte, London mindig is megmarad egy biztonságos menedékhelynek globális szinten, és ezt támasztja alá az is, hogy
a kínaiak már eddig is nagy létszámban léptek a brit ingatlanpiacra.
A szakértő szerint ez tendencia a jövőben is folytatódni fog, következésképpen reménykedhetünk az idei felívelésben.
Noha az ingatlanvolumenek jelentősen csökkentek a referendumot követően, és az árak is komoly ütést kaptak, a JLL vezetője szerint a gyenge font segítheti a piacot ebben az évben. Aki tehát külföldi fizetőeszközzel érkezik Londonba 2017-ben, sokkal több mozgásteret tapasztalhat, mint korábban – tette hozzá Ulbrich.
Németország és Franciaország ingatlanpiacai emellett Ulbrich szerint kiemelkedő éveket tudhatnak maguk mögött, és a brexit utáni helyzetből is sikeresen tudtak jó üzletet kovácsolni. Ha végignézünk a kontinensen, azt láthatjuk, hogy
Németország és Franciaország kiválóan teljesített 2016-ban.
Ez annak is köszönhető, hogy a két gazdaság ingatlanpiaca megszerzett valamennyit abból, amit Nagy-Britannia elveszített – mondta a JLL vezetője. Kiemelte, a cég várakozásai szerint ez a két ország ebben az évben is igen erős lesz.
Mindazonáltal vannak olyanok is, akik a font erősödésével számolnak a következő időszakban. A Coutts & Co. londoni vezető befektetője, Alan Higgins például egyenesen úgy véli, el lehet felejteni a dollárt, mert a font kínálja majd a legjobb lehetőséget ebben az évben.
Az érvelés alapja, hogy a brit fizetőeszköz historikusan a nagy esések vagy ralik után
rendszeresen visszatért az átlagos árfolyamhoz a dollárral és az euróval szemben.
Éppen ezért a történelmi tapasztalatok alapján arra lehet számítani, hogy a brexitszavazás utáni mintegy 20 százalékos dollárral szembeni gyengülést követően a font hamarosan visszafordul.
Higgins azonban az árral szemben úszó befektetésekre koncentrál, és így jelölte meg a fontot az idei legjobb lehetőségként. A piaci szereplők többsége ugyanis úgy véli, a brit devizára további gyengülés vár,
ahogy a brexit elkezdi kifejteni negatív hatásait a szigetország gazdaságára.
Mindazonáltal Higgins nemrégiben igen sikeresen érzett rá a lehetőségre. Amikor 2014-ben a befektetők széles körben adták az orosz eszközöket, a Couts menedzsere aktívan kutatni kezdte a piaci értékeket az országban. Ennek eredményeképpen a kezdeti nehézségek után tavaly már „csillagászati hozamokat" értek el. Az orosz MICEX index például 2015-ben 26, míg 2016-ban 24 százalékot erősödött.