Az euró sokkal kisebb mértékben gyengülhet, mint a font, ahogy az elitekkel szembeni pártok egyre erősödnek Európában – idézi a CNBC a Nomura elemzését. A pénzügyi cég szerint a font gyengülése elsősorban az amerikai dollárral és a svájci frankkal szemben lehet jelentős, ahogy fokozódik a politikai instabilitás az euróövezet kulcsfontosságú államiban.
A Nomura rámutatott, hogy
három olyan erő van, amely komoly nyomás alá helyezheti a jövőben a fontot.
Az egyik a brit külső deficit finanszírozásának egyre nehezebbé válása, a másik a brit gazdaság lendületvesztése, végül pedig annak a növekvő valószínűsége, hogy az európai kormányok belemennek a „kemény brexitbe", vagyis az optimálisnál viharosabb szakításba.
Mindemellett szerte Európában fontos szavazások jönnek a következő időszakban. December 4-én például Olaszországban tartanak népszavazást a választási rendszer átalakításáról szóló alkotmányos reformról. Ha pedig a referendum elbukik, az sokak szerint még nagyobb löketet adhat az Európa-ellenes erőknek. Tekintve peidg, hogy jövőre több fontos európai országban is választások lesznek, az olasz referendum eredménye és következményei nem elhanyagolhatók.
Ezzel párhuzamosan – véli a Nomura – az egyik kulcsfontosságú tényező, amely negatívan érintheti a font árfolyamát, hogy
a befektetők kiábrándulnak a brit eszközökből.
Ez pedig kiemelt kérdés a brit gazdaság számára, mivel a szigetország folyó fizetési mérlegének finanszírozása erősen függ a külföldi kötvénybefektetőktől. Ráadásul eddig a brit hozamok is vonzók voltak, köszönhetően az Európai Központi Bank agresszív élénkítési politikájának.
Az erősödő európai politikai kockázatok azonban véget vethetnek ennek a tőkeáramlásnak – teszik hozzá a cégnél. A növekvő volatilitás, illetve a hozamok közti különbségek változása a bizonytalanságok közepette negatív hatást gyakorolhatnak a gazdasági hangulatra is. Ennek eredményeképpen pedig a külföldi kötvénybefektetések üteme lassulhat, ami finanszírozási problémákat jelenthet Nagy-Britannia számára.
A kötvényhozamok pedig már mutatják is a változás jeleit.
Közép-európai idő szerint szerda délután a portugál 10 éves hozam 3,708 százalékos volt, szemben az októberi 3,028 százalékkal. Az olasz 10 éves papír eközben 2,138 százalékon mozgott, míg szeptemberben csupán 1,111 százalékon állt. Még a német 10 éves állampapírhozam is egyre vonzóbb képet fest a 0,272 százalékával, tekintve, hogy idén korábban negatív szinteken forgott a papír. Ezzel párhuzamosan a brit 10 éves lejáratú államkötvény hozama szerdán 1,398 százalékon állt.
A második nehezítő tényezőt az jelentheti, ha Európában a politikai kockázatok visszafogják a régió gazdasági teljesítményét.
Nagy-Britannia ugyanis igen erősen támaszkodik a külföldi keresletre, a legnagyobb kereskedelmi partnerének pedig az eurózóna minősül.
Amennyiben a brit hazai gazdaság a brexit miatt gyengül 2017-ben, úgy az európai problémák csak súlyosbítják majd a szigetország nehézségeit, további nyomást helyezve a brit pénzügyi piacra.
Utolsó pontként a Nomura elemzői hangsúlyozzák az Európai Unió elhagyása körüli tárgyalások nehézségét. A két fél közti konfliktus abból fakad, hogy míg Nagy-Britannia egy olyan megoldást preferálna, amely lehetővé tenné a hozzáférést a közös európai piachoz, addig az EU döntéshozói ragaszkodnak ahhoz, hogy a szigetország migrációs kontrollja nem összeegyeztethető a szabad piachoz való hozzáféréssel.
Az Unió magállamainak álláspontja pedig politikailag indokolható.
Ahogy ugyanis egyre több országban erősödnek az uniós elitekkel szembehelyezkedő pártok, úgy a térség vezető országainak az az érdeke, hogy ne könnyítsék meg a britek számára a kilépést, felbátorítva ezzel az eurószektpikus hangokat – teszik hozzá a Nomuránál. Mindez viszont jelentősen megnehezítheti Nagy-Britannia helyzetét a kilépési folyamat alatt, illetve az Unión kívül, amennyiben a kontinens politikai feszültségei fokozódnak.