A technológiai részvényekbe fektető alapok közel 900 millió dolláros tőkebeáramlást tapasztaltak a január 25-én véget ért héten, de a nemes- és ipari fémek bányavállalataiban utazó alapok is jelentős felfutást könyvelhettek el – írja a Financial Times. A technológiai és a bányaszektor egyaránt Trump növekedési programjának köszönheti a friss sikerét.
A tőkebeáramlás ráadásul annak ellenére volt tapasztalható, hogy ezen a héten általánosan inkább elhagyta a tőke az amerikai részvényeket, ahogy a befektetők egyre idegesebben kezdték figyelni Donald Trump első napjait a beiktatása után – derül ki az EPFR számaiból.
Mindeközben viszont visszatért a bizalom azzal kapcsolatban, hogy Trump végig fogja vinni a beígért növekedési politikáját, amely a kamatok és az infláció megnövelése mellett
a vállalati részvényárfolyamokat is segíteni fogja.
Ezt támasztja alá, hogy csak szerdán a befektetők 2,2 milliárd dollárt toltak vissza a piacra.
A nyersanyagcégek részvényeibe fektető alapok ezzel együtt a legnagyobb heti tőkebeáramlásnak örülhettek az elmúlt 7 hét során, ahogy 298 millió dollár folyt be. A nyersanyagok egyébként – köszönhetően az infrastrukturális fejlesztéseknek és a gyorsabb globális növekedésnek – vezetik az S&P 500-at ebben az évben. A szektor részvényeinek közel 7 százalékos emelkedését segítette a nemes-, illetve ipari fémek árfolyamainak izmosodása is.
A második helyre befutó technológiai szektort elsősorban
a magasabb tőkeberuházásokkal kapcsolatos várakozások fűtik,
melyek a számítógépek, a robotika, valamint a szoftverfejlesztés területein csapódhatnak le.
Nem mellékesen Trump elnökségének kezdete egyre inkább arra ösztönzi a befektetőket, hogy az amerikai technológiai szektor részvényeibe kalkulálják be a külföldről hazatelepített pénzeket is – hangsúlyozta Cameron Brandt, az EPFR kutatási igazgatója.
Jóllehet ezen a héten a pénzügyi szektor volt az S&P 500 második legjobban teljesítő területe (közel 3 százalékot emelkedtek hétfőig), az ilyen részvényekbe fektető alapok mégis 549 millió dolláros tőkekiáramlást szenvedtek el.
Még rosszabbul jártak az egészségügyi papírok,
melyek területén eluralkodott az árnyomástól való félelem. Ezeket a részvényeket az S&P 500 egyébként is felülmúlta, miközben 772 milliós volt a tőkekiáramlás, ami a legnagyobb kivonásnak számított 2016 márciusa óta.
Ezzel párhuzamosan a globális kötvényalapok továbbra erős beáramlást tapasztaltak, ahogy 8,6 milliárd dollárnyi friss tőke ömlött be a héten. Az október óta nem látott izmosodás erős kereslettel egészült ki a befektetésre ajánlott papírokban utazó, illetve a tőkeáttételes alapok iránt – közölték a Wells Fargo stratégái.
A globális részvényalapokba irányuló tőkeáramlás azonban jelentősen lelassult.
Ezen a héten ugyanis csupán kevesebb mint 100 millió dollárnyi friss tőke érkezett, szemben a megelőző héten mért 1,7 milliárddal.