Az amerikai óriásbank kutatói ágánál optimisták az amerikai részvénypiaccal kapcsolatban a következő néhány évre vonatkozóan, azonban úgy vélik, rövid távon a vállalati nyereségek és a részvénypiaci értékeltségek összehúzódására kell számítani – írja a CNBC.
A Trump megválasztása utáni felívelés igen jelentős volt. A Dow Jones index nagyjából 9, míg az S&P 500 hozzávetőleg 6 százalékot izmosodott. Mindazonáltal a Morgan Stanley elemzői szerint csak idő kérdése, hogy mikor halványul el a rali, amely alapját elsősorban az infláció várható emelkedése adja.
A bank várakozása szerint az S&P 2017 végére a 2300-as szinten áll majd,
amely 16,2-szeres értékeltséget jelentene a 2018-as vállalati profitprognózishoz képest. A mutató kedden 2257,83 ponton zárt.
Középtávon a legnagyobb problémát a politikai jövő átláthatatlansága jelenti – jegyzik meg. Az elsöprő republikánus győzelem ugyanis – teszik hozzá – várhatóan
nagyobb volatilitást és még bizonytalanabb kilátást eredményez a vállalati nyereségek területén.
Ezt a képet erősíti még az egyre szigorúbb amerikai jegybank, a kínai gazdaság lassulása, az erősödő dollár, valamint az európai politikai bizonytalanság.
A részvénypiaci optimizmust ma nagyrészt az fűti, hogy Donald Trump a kampánya adócsökkentésekre, illetve jelentős infrastrukturális beruházásokra tett ígéretet, melyek a költségvetési hiányt is felnyomták. Jóllehet a Morgan Stanley jelentős bizonytalanságok mellett tekint a jövőbe, a bank szerint az S&P 500 vállalatainak nyeresége 2018-ban még így is nagyjából 18 százalékkal haladják meg a 2016-os eredményeket.
A profitok emelkedésének döntő része Trump beígért adócsökkentéséből származhat a következő két évben, de jelentősen hozzájárulnak ehhez a fiskális élénkítések, illetve jelentős szerepet kapnak a részvény-visszavásárlások is – teszik hozzá.
Ezzel együtt az is kockázatot jelent a részvénypiacok számára, hogy
a vállalatok árcsökkentésekkel reagálhatnak a kedvezőbb adókörnyezetre,
vagyis sokkal inkább a fogyasztóknak, mint a részvényeseknek kedveznek. Mindebből adódóan a Morgan Stanley a portfólió ajánlásait is átalakította.
A bank visszafogta az ipari szektor felülsúlyozását, mivel úgy véli, az infrastrukturális beruházásokkal kapcsolatos várakozások által fűtött rali után érdemes lehet zsebre tenni a nyereséget.
Felülsúlyozzák azonban az energiaszektort,
mivel úgy számolnak, hogy folytatódni fog a feltárás és a kitermelés erősödése az olajszektorban.
Miközben alulsúlyozásról felhúzta a technológiai szektort (elsősorban az Activision Blizzardhoz fűződő részesedés miatt), a bank tovább csökkentette kitettségét a fogyasztási javak területén – visszafogva a pozícióját a Starbucksban. Az elemzők szerint ugyanis ez a szektor a szélesebb piacnál nagyobb zsugorodást szenvedhet el, amennyiben a kamatok emelkednek.
A pénzintézet fenntartotta a pénzügyi szektor egyenlő súlyozását, miközben 2 százalékkal növelte a kitettségét a Wells Fargóban, viszont 1 százalékkal csökkentette a Capital One Financial és a BlackRock esetében.