Havi száz órában maximálná a japán kormány a munkaadók által kérhető túlórák számát, az indoklás szerint a japán munkavállalóknak
nem marad elég idejük a családalapításra, a szórakozásra és a fogyasztásra.
A valós ok azonban a túlhajszoltság miatti öngyilkosságok, az úgynevezett „karosik" számának növekedése, illetve a túlzott mennyiségű munka miatti betegségek kialakulása.
A Corriere della Sera információi szerint az új törvényjavaslat alapesetre 60 órában rögzítené a havi túlórák számát, ezt azonban fel lehet emelni száz órára különleges időszakokban, amikor például túl sok a vállalat megrendelése.
A kormány előterjesztése azt is rögzítené, hogy
legalább 11 órának el kell telnie aközött, hogy az alkalmazott a munkahelyéről hazamegy, illetve újra felveszi a munkát.
Jelenleg akár este 11-ig is az íróasztal mellett ülnek a dolgozók, majd másnap reggel 8-kor kezdenek, és ez heteken át bevett gyakorlat lehet. Az ellenzék szerint 80 órára kellene leszállítani a havi túlórák számát, ezt azonban az Abe Sindzo vezette kabinet nem meri vállalni, mert félnek, hogy a munkaadókat „sokkhatásként" érné.
Az olasz lap emlékeztet arra, hogy
1987-ben először próbálták meg törvényben korlátozni a munkaórák számát, ami a Japánban kialakult vállalati kultúra miatt gyakorlatilag lefagyasztotta a gazdasági növekedést.
A törvényjavaslat hátterében áll az is, hogy decemberben nagy sajtóvisszhangot kapott, hogy a Dentsu hirdetési vállalat egyik gyakornoka öngyilkosságot követett el, mert kilenc hónapon át havi 105 órás túlórázást kértek tőle.
Halála előtt levélben számolt be édesanyjának, hogy az utolsó hetekben már csak a vállalat pihenőszobájában volt ideje aludni naponta néhány órát.
A 24 éves Matsuri Takahasi tragédiáját követően december végén lemondott a vállalat vezetője, Tadasi Ishii, aki őszinte sajnálatát fejezte ki, mert nem sikerült megoldaniuk a vállalati gyakorlat átalakítását.
A Dentsu korábban is rengeteg túlórára kényszerítette a dogozóit,
Takahasi öngyilkossága után pedig a számítógépéből eltüntették a túlzott munkára utaló e-maileket.
Később úgy próbáltak javítani megítélésükön, hogy
este tízkor elkezdték lekapcsolni a villanyt az irodákban, hogy a munkavállalókat hazamenetelre ösztönözzék.
A dolgozók túlterhelésén alapuló vállalati kultúra miatt kialakult „karosi" fogalmát törvénybe is foglalták Japánban: eszerint akit havi 160 túlórára köteleznek, vagy egymást követő hónapig száz túlórát kérnek tőle, és öngyilkosságot követ el vagy szívrohamban hal meg, azt egyértelműen a túldolgoztatás számlájára írják.
Hivatalosan évente 200 ilyen eset fordul elő, valójában azonban ennek a tízszerese lehet a valós szám.
Japánban jelenleg két évtizede nem látott mélységben, 3,1 százalékon áll a munkanélküliségi ráta, és rengeteg szakmában munkaerőhiány alakult ki.
A külföldi vendégmunkások száma 20 százalékkal emelkedett 2015 óta, többségük Kínából és Vietnamból érkezett, és főként az építőiparban dolgozik.