Tavaly a Németországba érkező kínai import, illetve a Kínába tartó export értéke 170 milliárd euróra emelkedett – idézi a Reuters a német Statisztikai Hivatal adatait. A német kormány feltehetően pozitívan ítéli meg ezt a fejleményt, tekintve, hogy célul tűzték ki a globális szabadkereskedelem védelmét, miután Donald Trump amerikai elnök vámokkal fenyegette meg az USA-ba érkező importot. Ráadásul az új amerikai elnök kereskedelmi főtanácsadója azzal vádolta Németországot, hogy exportjának felpörgetése érdekében kihasználja a gyenge eurót.
A német alkancellár, Sigmar Gabriel, még azt is javasolta,
az Európai Uniónak nagyobb figyelmet kellene fordítania az ázsiai gazdasági kapcsolatokra,
amennyiben Trump a protekcionista gazdaságpolitikát részesíti előnyben.
Ezzel együtt a szomszédos Franciaország maradt Németország második legfontosabb partnere, 167 milliárd eurós kombinált kereskedelmi volumennel. Az Egyesült Államok 165 milliárddal futott be a harmadik helyre.
Az USA egyébként két évvel ezelőtt lett Németország legfontosabb kereskedelmi partnere,
miután 1961 óta először maga mögé szorította Franciaországot.
Ez akkor a gyenge eurónak, illetve a javuló amerikai gazdaságnak volt köszönhető.
A fenti adatokkal egy időben került nyilvánosságra a kelet-európai kapcsolatokért felelős német bizottság anyaga, amelyben jelezték, ebben az évben legalább 5 százalékkal bővülhet az Oroszországba tartó export. Ez volna az első emelkedés, mióta Oroszország ellen bevezették a nyugati szankciókat.
Csak az exportot nézve, továbbra is
az Egyesült Államok maradt a német termékek legfontosabb külföldi felvevőpiaca 2016-ban.
Az USA tavaly 107 milliárd euró értékben importált javakat Európa legnagyobb gazdaságából. Az export tekintetében Franciaország lett a második 101 milliárd euróval, míg a harmadik Nagy-Britannia volt 86 milliárddal.
A számokból mindemellett az is kiderül, hogy Nagy-Britannia és az Egyesült Államok együtt felelnek a rekordnak számító német kereskedelmi többlet durván 40 százalékáért.
Németország kereskedelmi többlete tavaly 252,9 milliárd euró volt.
A német többlet, illetve a kereskedelmi egyensúlytalanságok valószínűleg vita tárgyát is képezik majd a G20 országok pénzügyminisztereinek március közepén esedékes találkozója előtt.