Két év alatt 1500 milliárd eurót pumpált az euróövezet jobbára stagnáló gazdaságába az Európai Központi Bank (EKB), de szemmel láthatóan megérte kockáztatni.
Az amerikai Fed-től és a brit jegybanktól ellesett módszer szerint
az EKB államkötvényeket, vállalati és fedezettel rendelkező értékpapírokat vásárolt havonta 60-80 milliárd euró értékben,
és ezzel sikerült friss forrásokat tolni a gazdaságba. Ezzel felpörgette a hitelezést, így nagy mértékben hozzájárult az új beruházások felfutásához.
A Mario Draghi vezette bank ezzel párhuzamosan az euró alapkamatát is nullára vitte, amely a gazdaságélénkítés másik legfontosabb pillérének bizonyult.
Tavaly már valóban érezhető volt a markáns növekedés az addig nulla és egy százalék közötti átlagos növekedést mutató euróövezetben.
A legjobb teljesítményt a korábban az euró-válság főszereplőjének számító Írország és Spanyolország produkálta négy, illetve 3,2 százalékos növekedéssel, míg
a valutaövezet lokomotívja, Németország gazdasága 1,9 százalékkal bővült.
A leggyengébbnek ismét az olaszok és a görögök bizonyultak, de Olaszország valószínűleg már túljutott a nehezén, és idén jobb évet zárhat.
Az eurózóna átlaga 1,7 százalékos növekedést mutat, amivel évek óta először – igaz, csak egy hajszállal, de - megelőzte az amerikait.
A munkanélküliség tíz százalék alá került, és kilenc éve nem látott ütemben nő az új munkahelyek száma, de a valutaövezet északi és déli részre bomlása folytatódott.
Az EKB kötvényvásárlási akcióját a németek eleinte hevesen támadták, ezért nem is lehetett sokáig bevezetni, végül 2015 januárjában a németek is beadták a derekukat.
A gazdaságélénkítő program összességében az euró gyengülését hozta, így a világ egyik legnagyobb exportőrének számító Németországnak kifejezetten kedvezett.
Az EKB zömében államkötvényeket vásárolt mintegy 1340 milliárd euró értékben, a Financial Times-ban közölt adatok szerint. Ez értelemszerűen lejjebb vitte az eladósodottabb államok kötvényei után fizetendő kamatokat, vagyis az EKB gazdaságélénkítő programjával a gyengébbek is jól jártak.
Mario Draghi szerint a növekedés stabilizálása érdekében még szükséges fenntartani a kötvényvásárlást és az alacsony kamatkörnyezetet.