A válság kitörése óta irgalmatlan mennyiségű, 1170 milliárd dollár értékű jelzálog-kötvényt vásárolt a Fed a 2008 előtti túlzott hitelezés miatt súlyos problémákkal küszködő amerikai bankoktól.
A pénzintézetek megmentésére szükség is volt, mert a kockázatos hiteleket értékpapírosított jelzálog-kötvényekre a piacon nem találtak vevőt, ezért jobb híján a jegybank szerepét betöltő Fed vette át tőlük.
A Fed több kötvényvásárlási programot is meghirdetett a válság után összesen több ezer milliárd dollár értékben, ezek keretében jutott hozzá a jelzálog fedezetű papírokhoz.
A bankok mérlegét így segített kitisztítani, vagyis sikerült őket megszabadítani a problémás hiteleiktől, a visszafizetés kockázatát az eladás után ugyanis már a Fed viseli. Másrészt – az államkötvény-vásárlással együtt -
több ezer milliárd dollár friss pénzt tudtak a bankrendszerbe pumpálni, így elősegítették a hitelezést, amelyet a nulla százalék körüli kamatszinttel ösztönöztek.
A hitelezés helyreállása és a bankrendszer stabilizálása alapvető fontosságú volt az amerikai gazdaság számára, így túlzás nélkül állítható, hogy a Fed-nek oroszlánrésze volt a kilábalásban.
A kötvényvásárlási programokat a gazdasági mutatók markáns javulása és főként a munkanélküliség leszorítása és az ingatlanpiac rendeződése után lehetett csak fokozatosan leállítani,
a kötvényhegyek azonban a Fed nyakán maradtak.
A Bloomberg összefoglalója szerint 4450 milliárd dollár értékben halmozott fel értékpapírokat a Fed, ezek jelentős része államkötvény, illetve a már előbb említett jelzálog alapú értékpapírok.
A portál értesülései szerint az elmúlt hónapokban a jegybank több vezető tisztségviselője is felvetette, hogy csökkenteni kellene a Fed tulajdonában lévő rekordmennyiségű kötvény-állományt.
Piaci pletykák szerint a Fed akár már idén megkezdheti a kötvények leépítését, ezért került a figyelem központjába a kérdés, valamint az a kritika, miszerint
a központi bank túllépett a hatáskörén, amikor ilyen mennyiségben befogadott értékpapírokat, amire egyébként korábban nem volt példa.
Elemzők szerint a kötvényeladás megbolygathatja az ingatlanpiacot és emelheti a bankkölcsönök kamatszintjét is, különösen annak fényében, hogy erre az évre két vagy három kamatemelést már amúgy is előirányzott a piac.
A Morgan Stanley elemzői szerint a Fed kötvény-állományának 325 milliárd értékű csökkentése jövő év áprilisától kezdődhet és 2019 végéig tarthat, és önmagában ugyanolyan hatással járna, mintha még kétszer emelne az alapkamaton a Fed.