Steven Mnuchin bankár beiktatására tegnap este került sor. Mnuchin 17 évet húzott le magas beosztásban a Goldman Sachsnál, munkáját pedig egy másik, szintén Goldman Sachs-múlttal rendelkező bankár, Gary Cohn fogja segíteni, akit az amerikai Nemzeti Gazdasági Tanács élére nevezett ki Trump.
Bill Clinton és George W. Bush is a Goldman Sachstól érkező pénzügyminiszterekkel dolgozott együtt.
Az új pénzügyminiszter várhatóan könnyít a bankokra vonatkozó, 2010-ben megszavazott úgynevezett Dodd-Frank törvényen, amely többek között a kockázatos ügyleteknek szab határt, és magasabb saját tőkekövetelményt írt elő a bankok számára.
Mnuchin több ezer dolláros adócsomagot is ígért a választási kampány során, ennek része a társasági adó és a középosztályt érintő adócsökkentés. A cél, hogy évi négy százalékos gazdasági növekedést érjen el a Trump-adminisztráció.
Az élénkítő-programot támogató pénzügypolitika megerősítése újabb lökést adott a tőzsdéknek: az S&P 500 tőzsdei mutató tegnap jóval a 20 ezer pont felett járt. Az 500 legnagyobb amerikai vállalat piaci értékét jelző index legnagyobb szeletet az Apple, a Microsoft, az Exxon Mobil és az Amazon teszi ki, melyek együttes értéke közel 2000 milliárd dollár.
Az 54 éves Mnuchin a válság idején megvásárolta a bajba jutott IndyMac bankot, amelyet tovább adott OneWestBank néven, de előtte több ezer adóst kilakoltattak az ingatlanukból. Mnuchint beperelték a kilakoltatott adósok, és Los Angeles-i háza előtt tüntetéseket tartottak.
Amikor szenátusi meghallgatásakor erről kérdezték, a pénzügyminiszter azt mondta, hogy a bank átvételével a betétesek pénzét mentették meg.
Mnuchin egyébként korábban dolgozott Hollywood-ban is, kockázati tőkealapkezelő vállalatot hozott létre, és
olyan filmeknél producerkedett mint az Avatar vagy a Mad Max.
Ő maga is feltűnt egy filmben, a Warren Beatty „Akikre nem vonatkoznak a szabályok" című tavalyi filmjében éppen egy bankárt kellett eljátszania.
Elemzők szerint első feladata a pénzügyi szabályozás reformjának az irányítása lesz. Trump elnök ennek részleteit pár nappal ezelőtt már fel is vázolta, és lényege várhatóan a szakemberek által túlságosan is bonyolultnak tartott pénzügyi szabályzók lazítása és egyszerűsítése lesz.