Februárban éves alapon 5,1 százalékkal zsugorodtak a luxuslakások bérleti díjai London belső, legjobb és legdrágább kerületeiben – idézi a Bloomberg a Knight Frank adatait. A háttérben jelentős részben az áll, hogy miután a britek az Európai Unióból való kilépésre szavaztak, a referendum eredménye eltántorította a nemzetközi cégeket attól, hogy Londonba küldjék lakni és dolgozni az alkalmazottaikat.
Mindeközben a piacra lépő első osztályú ingatlanok száma 24 százalékkal nőtt, meghaladva ezzel a leendő bérlők számát – derül ki vállalat keddi jelentéséből. Ez részben annak tudható be, hogy a magasabb illetékek miatt
számos ingatlantulajdonos inkább a kiadás mellett döntött az eladás helyett.
Összességében az látszik, hogy a megkötött bérleti szerződések száma általánosságban növekedett, mindazonáltal gyengébb kereslet mutatkozott a vezető beosztású bérlők részéről. Ennek okát a Knight Franknél a gazdasági bizonytalanságokban látják, melyek egyik legfontosabb alapja a brexit – hangsúlyozta Tom Bill, a cég londoni vezetője.
A 2014-ben és 2016-ban végrehajtott sorozatos adóemelések egyébként komoly kínálati hullámot indítottak el a londoni bérleti piacon. Ehhez jött a brexit, amely a generált bizonytalanságok miatt szintén fokozta a piaci túlkínálatot, mivel a vállalatok egyre kisebb mértékben kezdték Londonba telepíteni a munkatársaikat.
London központját továbbra is a bérleti piac fogja uralni
– jelezte Bill. A bérbeadók között azonban fennmarad az éles versenyhelyzet az árak terén, ahogy igyekeznek minimalizálni az üres időszakokat – tette hozzá a szakértő.
Ezzel párhuzamosan a londoni luxusingatlanok piaca általában is igen nehéz helyzetben van. Ahogy ugyanis tavaly jelentősen zsugorodott a külföldi befektetőknek kiadott vízumok száma, úgy egyre nagyobb a veszély, hogy a politikai és gazdasági bizonytalanságokat még a font vonzereje sem képes kellően ellensúlyozni.