Szaúd-Arábia igyekszik megnyitni gazdaságát a külföldi befektetők előtt, ennek leginkább várt lépése lehet a Saudi Aramco nyilvános részvénykibocsátása (IPO).
A cég értékét a szaúd-arábiai kormány 2 ezer milliárd dollárra becsli, és az ország az Aramco 5 százalékát adná el.
Ennek értéke 100 milliárd dollár lenne, ami
minden idők legnagyobb nyilvános részvénykibocsátása lenne.
A cég az elmúlt hetekben fontos lépést tett a várhatóan 2018-as részvénykibocsátás irányába. Szaúd-Arábia 50 százalékra csökkentette az olajipari adót, így az Aramco egy vonalba került a nemzetközi benchmarkkal.
Emellett olyan cégek segíthetnek a tőzsdére vitelben, mint
a JPMorgan, a Morgan Stanley és az HBSC.
A fenti ábrából látszik, hogy a jelenlegi tíz legnagyobb IPO messze elmarad a 100 milliárd dollártól, a jelenlegi éllovas
Alibaba is negyedakkora értékű IPO-val büszkélkedhet, mint amekkorát az Aramco tervez.
Ahogy korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, az IPO olyan mértéket öltene, hogy a szaúdi tőzsde, a Tadawulon önmagában el sem bírná, így a vezetés fontolóra veszi egy külföldi partner bevonását is.
Az Aramco világszerte megmozgatná a tőzsdéket, hatással lenne az olajárra, a devizapiacra, és a szaúdi pénzügyi rendszerben is változásokat okozna.
A Reuters szerint Kína arra készül, hogy a legnagyobb befektető legyen az Aramco tőzsdére lépésénél, ezért egy olyan nemzeti konzorcium létrehozásán dolgoznak, amely befektetőként léphet fel az IPO során.
A kínai konzorcium tagjai lennének
állami olajtársaságok (PetroChina, Sinopec) és bankok, valamint a 800 milliárd dollárt kezelő állam befektetési alapja (China Investment Corporation).
Az Aramco számára fontos partner Kína, mivel az orosz Rosznyeften keresztül jelentős mennyiségű olajt exportálnak az országba.
Emellett a már említett tőzsdei partnerek közül
Hong Kong tűnik a befutónak, ami szintén Ázsia irányába tolná el a súlypontot.
Lehetséges helyszín lehet Tokió és Szingapúr is, de erősen lobbizik London is.
Erre bizonyíték, hogy Theresa May brit miniszterelnök és a londoni tőzsde vezérigazgatója, Xavier Rolet ebben a hónapban látogatást tett Szaúd-Arábiában.
Fontos megemlíteni, hogy a szaúdi király, a 81 éves Szalmán bin Abdel-Azíz csaknem hathetes ázsiai körúton vesz részt.
A körút első napján Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott, ahol megfogalmazta, hogy a két nemzetnek meg kell erősítenie kapcsolatát. A találkozó keretén belül a két vezető aláírt egy
65 millió dollár értékű gazdasági és kereskedelmi megállapodást,
melyek kiterjednek olajipari és vegyipari befektetésekre is.