Az új építkezések hiánya, illetve az igen erős kereslet kétszer olyan gyors ütemben nyomja föl az ingatlanárakat az Egyesült Államokban, mint ahogyan a jövedelmek emelkednek – írja a The Wall Street Journal. Ezt pedig egyes közgazdászok szerint hosszabb távon nem lehet fenntartani.
A most ,egjelent kiadott S&P CoreLogic Case-Shiller U.S. National Home Price Index alapján
februárban éves összevetésben 5,8 százalékkal drágultak az amerikai lakások.
Ezzel az árak már 40 százalékkal haladják meg a 2012 februárjában tapasztalt mélypontot.
Ezzel egy időben a jövedelmek csupán 3 százalékkal erősödtek februárban éves alapon, és csupán 12 százalékkal állnak magasabban a 2012 februárjában mért szinthez képest.
Néhány helyi ingatlanpiac ráadásul
igen erőteljes kilengéseket mutatott.
San Franciscóban például az árak 98 százalékot ugrottak a mélyponthoz képest, és most már közel 7 százalékkal nyomják le a 2006-os rekordot is.
A múltbeli buborékok tapasztalatai pedig nem véletlenül keltenek aggodalmakat az elemzőkben. Korábban az alacsony kamatszintek, illetve a könnyen elérhető hitelek 2006-ra az egekbe röpítették az ingatlanpiacot, amely aztán a következő hat évben 27 százalékot zuhant. Ezzel együtt a 2012 óta tartó talpra állás a harmadik leggyorsabb üteműnek számít 1895 óta.
A jelenség egyik fontos összetevője, hogy különböző okok – munkaerőhiány, szabályozások, stb. – miatt akadoznak az új építkezések, és nem tudják felvenni a versenyt a növekvő kereslettel. Ezt támasztja alá, hogy márciusban éves alapon 6,6 százalékkal zsugorodott az ingatlanpiaci kínálat.
Mindazonáltal enyhítheti a félelmet, hogy a közgazdászok általában arra számítanak,
a túlhevült piacok nem hirtelen omlanak össze,
hanem beáll egy kitartó stagnálás vagy gyengülés. Ezzel párhuzamosan szintén némi nyugalomra ad okot, hogy országos szinten az ingatlanárak csupán 4 százaléka minősül túlértékeltnek, ami azt jelenti, hogy a jövedelmek és a jelzáloghitelek költségeinek összefüggésében az árak csak alig múlják felül a hosszú távú trendeket.